Advertisement

Borç krizine ilişkin reformların hâlâ yolda olduğunu belirten Çin Merkez Bankası Başkanı Zhou Xiaochuan, bu sebeple gelişmekte olan ülkelerin Euro Bölgesi'ne nasıl yardımcı olabileceğine karar vermek için henüz çok erken olduğunu belirtti.

24 Eylül'de Washington'daki IMF toplantılarında muhabirlere konuşan Zhou, Avrupalı liderlerin bölgesel kurtarma fonunu genişletme söylemine gönderme yaparak, "öncelikle Euro Bölgesi ülkelerinin 21 Temmuz kararlarını uygulayıp uygulamayacağını görmemiz gerekiyor" dedi. Yunanistan'ın temerrüte düşmesini beklemediğini söyleyen Zhou, Avrupa'nın da krizi reformlar yoluyla aşacağına inandığını belirtti.

G-20 Maliye Bakanları geçtiğimiz hafta Yunanistan'la tetiklenen risklerin artması ve hisse satışlarının sert düşüşler görmesiyle, işbirliği kararı almıştı. Japonya ve ABD'deki sorunlar sebebiyle, Avrupa'yı desteklemesi için gözler gelişmekte olan ülkelere çevirildi.

"Bazı ülkeler Avrupa Finansal İstikrar Fonu'nun (EFSF) genişletilmesine yönelik çalışmalar yapıyor" diyen Çin Merkez Bankası Başkanı, bunun Avrupalı ülkeler tarafından yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Yi Gang ise geçtiğimiz hafta Avrupa'daki borç krizine ilişkin temel çözümün bölge içinden gelmesi gerektiğinin altını çizerek, dünyanın en büyük 2. ekonomisinin ancak belirli konularda yardımcı olabileceğini söylemişti.

China Investment Corp.'un Başkan Yardımcısı Gao Xiqing de bir başka panelde, herhangi bir şirketin, bir diğerinin kurtarıcısı olamayacağını, kendi kârlarını da düşünmesi gerektiğini belirtmişti.