Advertisement

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi Çin'in Merkez Bankası danışmanlarından Li Daokui, ülkenin para birimi yuanın 5 yıl içinde tam konvertibiliteye geçebileceğini açıkladı.

Washington'daki bir forumda konuşan Li, yuanın 5 yıl içinde esnekliğinin daha da artmasıyla, Çin'in daha piyasalar tarafından belirlenen faizlere sahip olacağını ve sermayesini de daha fazla açacağını söyledi.

Li Daokui, reformların düzgün bir şekilde ilerlemesi hâlinde, yuanın 5 yıl içinde tam konvertibiliteye kavuşacağını da sözlerine ekledi.

Çin, dolar bağımlılığını azaltmak için, yuanın uluslararası işlemler ve yatırımlarda kullanılması için attığı adımları hızlandırdı. Yuanın tam konvertibiliteye sahip olması, ABD ve Avrupa'nın yuanın IMF'nin Döviz sepetine girebilmesi için Çin'e koyduğu şartlardan biri.

Bloomberg'in Mayıs ayında gerçekleştirdiği bir ankete göre, 1,263 küresel yatırımcının yüzde 57'si yuanın 5 yıl için tam  kovertibl hâle geleceğini düşünüyor. Ankete katılan yatırımcıların yüzde 19'u ise o süre içinde yuanın aynı zamanda küresel rezerv para birimi olmasını beklerken; yüzde 31 ise bunun 10 yıl içinde gerçekleşeceğine inanıyor.

Bu ayın başlarında konuyla ilgili açıklamada bulunan Çin Merkez Bankası Başkanı Zhou Xiaochuan, Çin'in yuanı tam konvertibiliteye kavuşturması için bir zaman belirlemediğini, bunun kademeli olarak gerçekleşecek bir süreç olduğunu belirtmişti.