Advertisement

12 yıl önce kurulduğundan bu yana olan ortalama değerinin üzerinde seyreden euro, yatırımcıların borç krizine rağmen euronun dağılacağına inanmadığına işaret ediyor.

Investec Asset Management Ltd.'ın Döviz yönetim biriminin başkanı Thanos Papasavvas, Avrupa'yı İkinci Dünya Savaşı'nın ardından biraraya getirmek ve projenin yürümesi için euroya çok fazla siyasi ve ideolojik yatırım yapılmış olduğunun altını çizerek, bu sebeple bunun yıkılmasına izin verilmeyeceğini savundu.

Milyarder yatırımcı Goerge Soros'tan, dünyanın en büyük döviz hedge fonunun yöneticisi John Taylor'a kadar birçok yatırımcı, euronun dağılacağını ya da dolarla birebir hâle geleceği tahminlerinde bulundu.

Ancak euronun borç krizine rağmen göreceli gücünü koruması, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin bölgedeki borç krizini çözme ve Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'i 17 ülkeyi kapsayan blokta tutma konusundaki çabalarına da işaret ediyor.

Tahviller Yunanistan'ın temerrüte düşeceğinin sinyalini verse de, döviz stratejistleri, euronun bu yıl değerleneceğini öngörüyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
26 Eylül 2011 Pazartesi, 14:34 Misafir ab dağılırsa abd bayram eder. 17 ülkenin euro ya geçmesi abd nin işine gelmedi 4 ekonomi hariç hepsinin milli gelir ve rezerv parası dolardı. şimdi euro türkiye ab ye girerse abd 2kat daha küçülür. türkiyedeki en az 600 milyar dolar euro ya döner abd 2cente bastığı dolar karşılığında 100 usd ödeyebilecek mi? ab bunu görmeli türkiye ab nin kurtuluşu için son şans. yunanistan ve kıbrıs rum kesimini çıkarıp türkiyeyi alsa ab de kriz biter euro 2 usd olur 2 sene içinde