Advertisement

Sanayi metalleri, Avrupa'da ülke borç krizinin önlenememesinin küresel büyümeyi durdurabileceği ve metallere yönelik talebi azaltacağı endişeleri ile sert satışlarla karşılaşıyor. Bakır fiyatları, bu satışlarla birlikte, bir yılı aşkın sürenin en düşük seviyelerine geriledi.

ABD Hazine Bakanı Timothy F. Geithner, 440 milyar euro (592 milyar dolar) kurtarma fonunun miktarının artırılması için hükümetlere Avrupa Merkez Bankası ile birlik olma çağrısında bulundu ve harekete geçilememesinin "temerrüt, bankaların sorunlarla karşılaşması ve felaket riskini" artıracağını kaydetti. Aşırı alım ya da satım durumunu gösteren, bakırın 14 günlük RSI'ı (relative strenght index) son 15 yılın en düşük seviyesine indi.

Londra'da Basemetals.com'dan araştırma müdürü William Adams, "Metaller şimdilerde, daha olumsuz ekonomik görünüme göre kendini ayarlıyor" dedi ve "Bu borç krizi muhtemelen 2008 krizinden daha hasar verici olacak. Bu nedenle zayıf piyasanın bir süre daha devam etmesine hazırlıklı olmalıyız. Aşağı trend baskın konumda olacak ve ralliler satışları çekecek" yorumunda.

Üç ay vadeli bakır kontratı, Londra Metal Borsası'nda, 280.25 dolar ya da yüzde 3.8 düşerek, Londra saati ile 09:51'de ton başına 7,079.75 dolara indi ve geçen haftaki yüzde 15'lik düşüşünü daha da genişletti. Metal yüzde 7.6 düşüşle ton başına 6,800 dolara kadar inerek Temmuz 2010'dan bu yana en düşük seviyesini gördü. Kontrat düşüşünü yedinci güne de taşıyarak, Aralık 2008'den bu yana en uzun süreli düşüş dönemini yaşıyor. Aralık vadeli bakır kontratı, New York'ta Comex piyasasında yüzde 2 düşerek pound başına 3.2135 dolara geriledi. Aluminyum fiyatları son bir yılın en düşük seviyesine inerken, çinko ve kalay fiyatları Temmuz 2010'dan bu yana en düşük seviyelerine indi.