Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki merkez bankalarından bir yetkili, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) diğer parasal genişleme adımlarına ek olarak, önümüzdeki haftadan itibaren teminatlı tahvil alım programlarını da yeniden görüşmeye başlayabileceğini söyledi.

İsmini vermek istemeyen yetkili, AMB'nin 6 Ekim'deki toplantısında bankalara 12 aylık kredilerin verilmesinin de tartışılacağını söyledi. Yetkili, muhtemelen gündemde yer verilmeyen faiz indirimlerinin görüşülebileceğini aktardı.

Avrupa'daki borç krizinin para piyasalarının şartlarını zorlaştırmasıyla, AMB üzerindeki teşvikleri artırmaya yönelik baskılar da yükseliyor.

AMB geçtiğimiz yıl Haziran'da sonlanan 1 yıllık teşvik programıyla 60 milyar euro değerinde teminatlı tahvil satın almıştı. Bankanın bu programı, bankaların bilançosunu rahatlatmayı ve krizin en kötü dönemlerinde borç vermeyi teşvik etmeyi hedefliyordu.

Yetkili, AMB'nin faiz indirimlerine gitmeden önce standart olmayan önlemleri deneyeceğinin daha büyük ihtimal olduğunu belirterek, gösterge faizi düşürmeden mevduat faizini azaltarak faiz koridorunu yeniden genişletmenin şimdilik bir anlam taşımadığını söyledi. Avrupa Merkez Bankası bu yıl iki kez politika faizini artırmıştı.

AMB bu yıl faizleri 2 kez artırarak yüzde 1.5'e yükseldi.

AMB Konseyi üyelerinden Ewald Nowotny ve Luc Coene de daha önceden bankanın büyümeyi en kısa zamanda destekleyecek adımları gözden geçirebileceğini söylemişti. Her iki yönetici de bankalara 12 aylık kredi sağlanmasını seçenekler arasında saydı.

Avrupa Merkez Bankası 12 aylık kredileri en son Aralık 2009'da uygulamıştı. AMB, ikincil piyasalardan tahvil alımlarını ise geçtiğimiz ay İtalya ve İspanya'nın borçlanma maliyetini düşürmek için yeniden başlattı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
26 Eylül 2011 Pazartesi, 14:38 Misafir faiz ve paradan para kazanma hırsı dünyayı yedi bitirdi. sonumuz belli 1929 buhranından 2 kat büyük kriz sonrası inş olmaz 3. dünya savaşı