Advertisement

Avrupa'nın bölgenin borç krizini çözmek için yoğun çaba harcayacağı endişesi ile Türk Lirası, Dolar karşısında zayflayarak rekor düşük seviyeye geriledi.

Lira yüzde 1.5 kadar değer kaybıyla dolar karşısında tüm zamanların en düşük seviyesi olan 1.8652 USD'yi gördü. TL, bu çeyreğin kaybını yüzde 13 genişleterek TSİ 18.15'te 1.8583 USD'ye geriledi. 2 yıl vadeli tahviller üst üste dördüncü gününde de yükselişle 2 ayın en yükseğine ulaştı. Dolar karşısında yüzde 17 değer kaybeden Lira, gelişmekte olan ülke para birimleri arasında bu yılın en kötü performans sergileyen ikinci para birimi oldu. Avrupa'daki gittikçe kötüleşen borç krizi yatırmcıların güvenini kırarken Türk para birimi de bu durumdan etkilendi.

 

"Şu anda bol miktarda belirsizlik piyasalara yön veriyor." diyen Commerzbank AG para birimi stratejisti Thu Lan Nguyen, "Eğer euro - bölgesi yöneticileri Yunanistan yardımı üstünde bir anlaşmaya varamazlarsa riskli varlıklar daha da kötüye giderken dolar tek güvenli para birimi olarak içlerinden sıyrılacak. Lira, psikolojik sınır olan 1.86'yı gördükten sonra bu ay dolar karşısında yüzde 1.9'a kadar değer kaybedebilir. " yorumunda bulundu.