Advertisement

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Merkez Bankası Eski Başkanı Durmuş Yılmaz, Türkiye'nin, şu anda ekonomisinin son derece güçlü bir yapıya sahip olduğunu belirterek, bugün dünyada yaşanan küresel krizin Türkiye'nin sorunu olmadığını ifade etti.

Durmuş yılmaz "şu an yaşanan kriz bizim krizimiz değildir ve olmayacaktır'' dedi.

Türk bankacılık sisteminden övgüyle bahseden Yılmaz "borç dinamiklerimiz sürdürebilir, bankacılık sistemimiz sağlam hatta dünyada bir numaradır. Kredi piyasamız işlevsel, aktarım mekanizmaları çalışan bir sistemimiz var'' şeklinde konuştu.

Ancak Merkez Bankası Eski Başkanı uyarmayı da ihmal etmedi ve son yıllarda bir miktar artsa da, hâli hazırda borçluluk oranının göreceli olarak düşük olduğunu belirterek,''tedbiri ve ihtiyatlılığı elden bırakmamalıyız" dedi.

Durmuş Yılmaz, bir sorunu çözebilmek için alınan önlemlerin, beklenen sonucu vermediğinde bir sonraki krizin nedeni olabildiğini belirterek, mortgage kredilerinin yarattığı bilanço sorunlarını halletmek üzere devreye sokulan işlemlerin, bugün neredeyse sorunun kendisi haline geldiğine dikkat çekti.

Önceki krizde, kamu kesiminin şirketleri kurtardığını ifade eden Yılmaz, bugün ise devletlerin kurtarılmaya muhtaç hale geldiklerini aktardı.

Yılmaz, ''IMF ve Dünya Bankası’nın yaptığı son toplantılarda gündeme getirdiği konu, bir fon oluşturarak bu fon ile Yunanistan, Portekiz, İspanya ve İtalya'nın sorunlarını çözmek. Bu kolay bir şey değil" dedi.