Advertisement

Bütçe açığını azaltmaya çalışan Yunanistan'ın çaba ve önlemlerinin işe yaramayacağına ilişkin endişeler ve ABD ekonomisinden gelen yavaşlama sinyallerinin artmasıyla Asya Borsaları kararsız kaldı; kazançlar ve kayıplar arasında gidip geldi.

Dünyanın en büyük kıyafet ve oyuncak tedarikçisi Li&Fung Ltd. yüzde 3.2 değer kaybetti. Oki Electric Industry Co., Nikkei gazetesinin elektrik şirketlerinin 7 yıldan bu yana ilk kez kâr açıklayabileceğini yazması üzerine yüzde 7.7 değerlendi. Dünyanın en büyük klima üreticisi Daikin Industries Ltd. Çin'den gelen taleplerin artmasıyla tüm yıl için operasyon kârları tahminini yukarı çekmesi üzerine yüzde 3.8 yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 kazançla 113.86 puana ulaştı. Endeks gün içinde en azından 7 kez kayıplar ve kazançlar arasında yön değiştirdi. Endeks geçtiğimiz hafta küresel ekonominin resesyona ilerlediğine yönelik endişelerin etkisiyle yüzde 7.1 gerilemişti. 2 Mayıs'taki zirvesinin yüzde 20 altında seyreden MSCI Asya Pasifik Endeksi geçtiğimiz hafta ayı piyasasına girdi.

Piyasaların önümüzdeki haftalarda büyük bir savaş alanına döneceğini söyleyen Societe Generale SA'nın ASya varlıkları stratejistlerinden Todd Martin, "ilerleme kaydedebilmek için Avrupa'ya bağımlıyız ve Avrupa'dan gelen haberler oldukça kötü" yorumunda bulundu.