Advertisement

Atina Hükümeti'nin taşınmaz mal varlıklarına ek vergi koyulmasını Parlamento'nun onaylaması ve Almanya'nın ülkeye desteğini açıklamasının ardından Japonya'daki hisseler yükselişini ikinci gününe taşıdı. Nikkei 225 endeksi 2.5 yılın en düşüğünden yaptığı sıçramayı da genişletmiş oldu.

Japonya'nın en büyük ikinci bankası Sumitomo Mitsui Financial Group Inc. yüzde 3.2 değerlendi. Satışlarının çeyreğinden fazlasını Avrupa'da gerçekleştiren Sony Corp., eurodaki değerlenmenin ihracatçıların görünümünü iyileştirmesiyle yüzde 1.4 artış kaydetti. Mitsui Fudosan Co. ve diğer imar şirketleri de Credit Suisse Group AG'nin sektörün hisselerin ağırlığını teyit etmesinin ardından primlendi.

Yunanistan'ın destek alacak gibi göründüğünü belirten Tokyo'daki Resona Bank Ltd.'ın başekonomisti Koichi Kurose, "yasa koyucular, Avrupa'daki durumun kötüleşmesiyle çabalarını artırdı. Bu da hisseleri destekledi. Ancak eğer gerçekten ilerleme kaydedilmezse, hisseler de eski düşüşüne geri döner" dedi.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.2 değerlenmeyle 8,625.40 puana yükseldi. Daha kapsamlı Topix Endeksi de, Almanya Şansolyesi Angela Merkel'in "Euro Bölgesi'nde daha güçlü bir Yunanistan istiyoruz ve Almanya da bunun için gerekeni yapmaya hazır" ifadelerinin ardından yüzde 0.5 artışla 752.21 puana çıktı.

New York'ta dün Standard&Poor's 500 Endeksi, Financial Times gazetesinde yer alan Avrupalı liderlerin Yunanistan konusunda anlaşmazlık yaşadığına ilişkin haberi üzerine kazançlarını son işlem saatinde durdurmuştu. S&P 500 yüzde 2.8 değerlenmesinin ardından, dün günü yüzde 1.1 yukarıda tamamladı. S&P 500 Endeks Vadelileri bugün yüzde 0.5 düşüş kaydetti.

Topix Endeksi dün Avrupa'nın bölgedeki sorunları çözeceğine ilişkin iyimserlikle yüzde 2.7 değerlenmişti.