Advertisement

Yunanistan'ın uluslararası yardım paketini alabilmesi için şartlarda ilerleme kaydetmesi ve Almanya'nın ülkeye destek vermesi üzerine Çin Borsası ikinci gününde de değer kazandı.

Çin'in en büyük bakır ve çinko üreticileri Jiangxi Copper Co. ve Zhuzhou Smelter Group Co., ham madde fiyatlarındaki tırmanışın etkisiyle yükseldi. Shanghai Shentong Metro Co., şehirde 271 kişinin ölümüne yol açan metro kazasının ardından yüzde 1.3 geriledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.2 primle 2,419.39 puana yükselerek, dün kaydetmiş olduğu yüzde 0.9'luk kazancı da genişletmiş oldu. CSI 300 Endeksi yüzde 0.3 artışla 2,646.09 puana ulaştı. Çin'deki hisseler önümüzdeki haftanın tümünde tatil sebebiyle kapalı olacak.

Avrupalı hükümetlerin borç krizini çözmek için önlemler almaya başladığını ve bunun piyasayı teşvik ettiğini savunan West China Securities Co.'nun analistlerinden Wei Wei, ancak Çin'deki yatırımcıların hâlâ asıl odağında ülke ekonomisindeki soğuma sinyalleri ve sıkı para politikalarının ne zaman gevşetileceğine yönelik sorular olduğuna dikkat çekti.

Şanghay Bileşik Endeksi bu yıl Pekin Hükümeti'nin geçtiğimiz yıldan bu yana yaptığı faiz ve munzam karşılık artışlarının etkisiyle yüzde 14 aşağıda seyrediyor. Çin'de enflasyon son 3 yılın en yüksek seviyesinde seyrediyor. Endeks yalnızca bu çeyrekte yüzde 12 gerileyerek, geçtiğimiz yılın Mart-Haziran döneminden bu yana en sert düşüşüne işaret etti.