Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki borç krizine ilişkin gelişmelerin yatırımcıların küresel ekonominin resesyona doğru kaydığı yönündeki endişelerini gevşetememesi sonucunda Asya paraları değer kaybetti.

Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi, MSCI Asya Pasifik Endeksi'nin dalgalanmasıyla düşüş kaydetti. Yunanistan Başbakanı George Papandreou'nun taşınmaz mal varlıklarına ek vergi konulması teklifi, Parlamento'dan onay aldı. Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Avrupa'nın en büyük ekonomisinin Yunanistan'a yardım etmeye hazır olduğunu söyledi. IMF'nin büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etmesinin 1 hafta sonrasında Güney Kore Merkez Bankası bugün ülkedeki imalatların 21 ayın en düşük seviyesine gerilediğini açıkladı.

Hem Euro Bölgesi'nden kaynaklanan hem de büyümenin durmasına ilişkin risklerin bulunduğunun altını çizen Bank of Tokyo Mitsubishi UFJ Ltd.'ın küresel Döviz araştırmaları birimi bölge başkanı Leong Sook Mei, "uzun vadede en azından önümüzdeki 6 ayı Asya paralarının seyrini tersine çevirebildik, çünkü bizim için Euro Bölgesi'nden kaynaklanan riskler daha önemli" dedi.

Güney Kore wonu, ABD doları karşısında yüzde 0.4 düşüşle 1,178.93 puana gerilerken, Tayland bahtı da yüzde 0.3 kayıpla 31 seviyesine geri çekildi. Hindistan rupesi yüzde 0.2 düşüşle 49.16'ya ve Malezya ringgiti de yüzde 0.5 değer kaybıyla 3.1660 puana geriledi.

Dün Avrupalı yetkililerin borç krizini çözeceğine ilişkin iyimserlikle elde ettiği kazançların neredeyse hepsini bugün silen Asya Dolar Endeksi, yüzde 0.4 düşüşle 115.06 puandan işlem gördü. MSCI Asya Pasifik Endeksi günün erken saatlerinde yüzde 0.5 değerlenmesinin ardından günü ufak bir artışla kapadı.