Advertisement

Döviz piyasalarındaki hareketleri değerlendiren Uluslararası Ödemeler Bankası, döviz piyasalarının büyüklüğü ve kapsamının, hisse senedi piyasalarında görüldüğü türde bir ani düşüşü önlemeye yardımcı olabileceğini belirtti.

İsviçre'nin Basel kentindeki Uluslararası Ödemeler Bankası, Dövizin yalnızca bir varlık olarak değil, aynı zamanda küresel ticaret ve sermaye akışlarında kullanıldığını hatırlattı. Banka, bu genişliğin ve kapsamın ani ve sert düşüşleri önlemeye yardımcı olması gerektiğini savundu.

Dow Jones Endeksi'nin geçtiğimiz yılın 6 Mayıs'ında bir anda 1000 puan kaybetmesinin ardından bilgisayarlarla yapılan yüksek sıklıktaki işlemlerde düzenlemeler artırıldı. Bloomberg'in 13 Eylül'de ele geçirdiği taslaklara göre, Avrupa Birliği bazı işlem tekniklerinin yasaklanmasını da görüşüyor.

Uluslararası Ödemeler Bankası'na göre, 1 milisaniyenin altında, otomasyon kullanarak işlem yapan traderlar daha çok ufak ölçekli ve düşük kârlı işlemlere odaklanıyor. Bu türdeki işlemler spot döviz piyasalarında yüzde 24 ila 30'unu kapsıyor. Bu durumun normal zamanlarda döviz piyasalarının daha etkin bir şekilde faaliyet göstermesine yardımcı olurken, diğer yandan sistemin daha stresli zamanlarda döviz piyasalarının direncini azaltıyor olabileceğine de dikkat çekiliyor.

Bankanın raporuna göre yüksek sıklıktaki işlemlerin ortaya çıkması, teklif ve satış fiyatları arasındaki farkı azalttı. Ancak raporda, bu sistemin FX piyasalarının ekolojisini nasıl etkilediğinin henüz belirsiz olduğu ifadelerine de yer verildi.