Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, Yunanistan'ın daha fazla uluslararası yardım için yürüttüğü görüşmelerde ilerleme sağlaması sonrası, gösterge endeksin iki yılı aşkın sürenin en hızlı artışını göstermesinin ardından, alış ağırlıklı seyrediyor.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.1'den de az bir gerilemeyle, Singapur saatiyle 14:42'de 892.74 puana galdi. Endekste, düşen sekiz hisse senedi karşılığı yaklaşık dokuz hisse değer kazandı. Filipinler Borsası Endeksi, piyasanın dün tayfun nedeniyle kapalı olmasından sonraki ilk seansta yüzde 4.2 yükseldi ve Ağustos 2009'dan bu yana en hızlı çıkışını gerçekleştirdi. Endonezya'da Jakarta Bileşik Endeksi yüzde 1.4 yükselirken, Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.3 ve Hindistan'da Sensitive Endeksi yüzde 0.7 düştü.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi dün, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun emlak vergisi konusunda parlamentonun desteğini almasının kemer sıkma tedbirlerinin de destekleneceği beklentilerini artırması sonucu yüzde 4.9 yükselmiş ve Mayıs 2009'dan bu yana en hızlı çıkışını gerçekleştirmişti. Ancak çıkışlar bugün, ABD'de açıklanacak olan dayanıklı tüketim malları siparişlerinde düşüş olacağı beklentisi ile sınırlı kaldı. MSCI Endeksi bu çeyrekte yüzde 22 düştü ve Aralık 2008'de biten çeyrekten bu yana en hızlı çeyrek dönem düşüşünü gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Manila merkezli Metropolitan Bank & Trust Co.'dan birinci başkan yardımcısı Allan Yu, "Yatırımcılar, düşük seviyelerden gelen tepki alımlarına akrşın genelde temkinli" dedi ve "Güven biraz daha fazla, ancak Avrupa ve ABD ekonomilerine yönelik sorunların giderilmesi zaman alacak" yorumunda bulundu.