Advertisement

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Doğu Akdeniz'deki çalışmalara ilişkin ''Bu sondaj çalışması değildir, sismik arama çalışmasıdır. Sismik aramalarımıza devam ediyoruz'' dedi.

Yıldız, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin ''Aktaş elektrikle ilgili dava sonuçlandı. Bir değerlendirme yapar mısınız'' sorusunu yanıtlayan Yıldız, şunları söyledi:

''Bu da ülkemize hayırlı uğurlu olsun. Uzanlar davasından sonra Aktaş yani İstanbul Anadolu yakasının elektrik dağıtım hizmetleriyle ilgili açmış olduğu davayı da kazanmış olduk. Bildiğiniz gibi bu dava Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde açılmıştı ve bedeli 245 milyon dolardı. Özel hukuk bürolarından hizmet almaksızın bakanlığımızın hukuk bürosunun yaptığı çalışmalarla, hamd olsun, iyi bir sonuca ulaşmış olduk. Danıştay, imtiyaz sözleşmesini 2002 yılında iptal etmişti ve bu iptal sonucunda İstanbul Anadolu yakasının elektrik hizmetlerini TEDAŞ yoluyla yürütmüştük. Şu anda da özelleştirme kapsamında. Bu da geriye dönük kamburlarımızdan bir tanesiydi. Hamd olsun en büyük davalarımızdan bir tanesini daha geride bırakmış olduk.''

Sonuca itiraz hakkı olup olmadığı yolundaki soru üzerine Yıldız, ''İtiraz hakkı yok. Temyiz hakkı yok. Bu başvurunun kabul edilemez olduğuna Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi karar verdi. Tabii, 8-9 yıldan beri takip ettiğimiz, uzun bir davaydı. Emeği geçen arkadaşlarımı tebrik ediyorum'' dedi.

Doğu Akdeniz'de petrol aranmasına ilişkin soru üzerine de Enerji Bakanı Taner Yıldız, şunları kaydetti:

''Başbakanımız çok açık ve net bir şekilde kamuoyuyla bunu paylaştı. Kıbrıs Rum Kesimi bu aramadan vazgeçmediği takdirde veya aramalarda tespit ettiği bütün değerleri kaynakları, petrol veya doğalgazı bütün Kıbrıs'la beraber Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki vatandaşlarımızla beraber paylaşmadığı takdirde bu tür faaliyetlerimiz devam edecek. Ama bunlardan herhangi bir tanesinde bir açıklama gelirse biz de bunun karşılığında değerlendireceğiz.''

Dün ABD'den gelen heyetle temaslarında bu konunun gündeme gelip gelmediği ve heyetin taleplerinin olup olmadığı sorusuna da Yıldız,''Benim bulunduğum ortamda olmadı'' cevabını verdi.

Bir gazetecinin, ''Bölgeden gelen çalışmalar ne aşamada?'' sorusuna karşılık da Yıldız, ''Zaman zaman savaş gemileri eşlik etmesi gereken yerde eşlik ediyor, ama zaman zaman ben de televizyonlardan izliyorum. 'Sondaj çalışmalarına başlandı' deniyor. Israrla altını kalın çizgilerle çizerek şunu söylüyorum: Bu çalışma sondaj çalışması değildir, sismik arama çalışmasıdır. O nedenle sismik aramalarına da devam ediyoruz'' dedi.