Advertisement

Avrupa'nın borç krizini çözme konusundaki kararlılığını ortaya koymanın önemine dikkat çeken Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Barroso, bir an önce kalıcı kurtarma fonunun kurulması için çağrı yaptı.

2013'ün ortalarında kurulması için anlaşılmış olan Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM), 500 milyar euroyu yöneterek, bir güvenlik kalkanı oluşturacak ve şu anki geçici finansal fondan daha esnek bir şekilde kullanılabilecek.

Bugün Fransa'nın Strasbourg kentinde Avrupa Parlamentosu'na konuşan Barroso, "Avrupa İstikrar Mekanizması'nı hayata geçirilmesini hızlandırmak için ne gerekiyorsa yapmalıyız" ifadeleriyle durumun önemine dikkat çekerek, borç krizinin "ciddi" bir boyuta ulaşmış olduğunu söyledi. Barroso aynı zamanda Yunanistan'ın Euro Birliği'nden çıkarılmayacağını belirtti.

Borç krizinin çözümü için bir dizi seçenek sunan Barroso, yıllık 55 milyar euro elde edebilecek türde bir finansal işlem vergisi konulması çağrısında da bulundu. Barroso aynı zamanda Euro Bölgesi'nde bir ortak tahvil çıkarılması için de çaba göstereceğini söyledi ve Euro Bölgesi liderlerini karar alma konusunda ittifakaka davet etti.

Avrupa Komisyonu Başkanı Barroso ayrıca önerilen finansal işlemler vergisinin bedelini, bankalara da kurtarma paketleri ve teminatlar için ödenmiş olan 4.6 trilyon euronun karşılığı olarak gösterdi.

Barroso, "finansal sektörün de topluma geri ödemesinin zamanı geldi" dedi.