Advertisement

Uluslararası Para Fonu (IMF) Rusya Misyon Şefi Juha Kahkonen, Moskova'nın, "yağmurlu günler için" tasarruf yapmaya başlaması gerektiğini söyledi.

Kahkonen, IMF'nin internet sitesinde yayımlanan demecinde, Rusya'nın petrol dışı bütçe açığının gayrı safi yurt içi hasılanın (GDP) yüzde 6'sına denk geldiğini ve bunun da hem Rus hükümetinin hem de IMF'nin sürdürülebilir ekonomi seviyesinin altında bir oran olduğunu belirterek, "bu yüzden de Rusya'nın yağmurlu günler için tasarruf yapmaya başlaması bir gereksinim" dedi.

IMF uzmanlarının Rusya'daki ekonomik büyümenin bu yıl yüzde 4,3 ve 2012'de de yüzde 4,1 olarak öngördüğüne dikkat çeken Kahkonen, enflasyonun yüzde 7'nin üzerinde olduğu Rusya'da ekonominin güçlendirilmemesi halinde ekonomik büyümenin orta vadede yüzde 4'ün altına düşebileceği uyarısında bulundu.

Kahkonen söz konusu rakamların Rusya açısından "etkileyici" rakamlar olmadığını kaydederek, "Çünkü küresel kriz öncesinde Rusya ortalama yüzde 7'lik bir büyüme oranına sahipti. Ayrıca şu andaki yüksek petrol fiyatları da göz önünde bulundurulunca söz konusu oranların anlamı daha iyi anlaşılabilir" dedi.

Rusya'nın büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve daha sürdürülebilir bir temelde yüzde 6 veya daha fazla bir büyüme oranı yakalayabileceğini ifade eden Kahkonen, "Bu da ekonomik istikrara daha fazla odaklanmayı ve petrol ürünlerine bağımlılığı azaltmayı gerektiriyor" diye konuştu.