Advertisement

(A.A) Türkiye adına Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile AB adına Avrupa Komisyonu'nun Kurumlararası İlişkiler ve İdari İşlerden Sorumlu Üyesi Maros Sefcoviç, Türk uzmanların AB Komisyonu'nda çalışmasını sağlayacak üyelik yolunda önemli bir anlaşmaya imza attı.

Bağış törende yaptığı konuşmada, bu anlaşmanın Türkiye ve AB arasındaki ilişkilerin, Türkiye'nin AB sürecinin iç siyasete alet eden ülkelere yarattığı olumsuz haberlerden ibaret olmadığını göstermesi açısından da önemli olduğunu vurguladı.

Bu anlaşmayla Türk uzmanların AB Komisyonu'nda çalışabileceklerini ve tecrübelerini artırma fırsatı bulacaklarını ifade eden Bağış, ''Bu uzmanlar birlikte ortak geleceğimizi şekillendirecek. Bizi birleştiren unsurlar, ayıran faktörlerden çok daha fazla''diye konuştu.

İmzalanan zapt ile birlikte Türk kamu kurumlarında çalışan uzmanlar artık Avrupa Komisyonu'nda görev yapabilecek.

Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı tarafından Avrupa Komisyonu nezdinde gerçekleştirilen yoğun temas ve görüşmeler neticesinde, Türk uzmanların Avrupa Komisyonu'nda görev yapabilmelerine imkan veren ve bunun usul ve esaslarını belirleyen mutabakat zaptı üzerinde anlaşmaya varılmıştı.

Bu uygulamanın, Türkiye'nin AB üyeliği için sürdürdüğü müzakere sürecinde en yakın çalıştığı kurum olan Avrupa Komisyonu uzmanları ile Türk uzmanlar arasındaki iletişimi daha da kuvvetlendirmesi öngörülüyor. AB Bakanlığı tarafından daha önce yapılan duyuruda, AB ile diyaloğunu teknik, siyasi ve sivil toplum boyutlarıyla her geçen gün daha da yoğunlaştıran Türkiye için söz konusu anlaşmanın Türkiye-AB ilişkilerinde önemli bir kilometre taşı olduğu belirtilmişti.

Duyuruda şu görüşlere yer verilmişti.

"Uzmanlarımızın Komisyon'da göreve başlamasıyla birlikte artık Türk bürokratlar AB'nin politikalarının oluşturulmasında ve uygulanmasında Komisyon'daki muadilleri ile birlikte çalışacak. Böylelikle AB'nin gelecek politika ve mevzuat çalışmalarında Türkler de görev alacak ve bir bakıma Avrupa'nın geleceğinin şekillenmesinde söz sahibi olacak."