Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları yükseldi. Bu hareket, New York Borsası açıldığında, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin son bir ayın en büyük çaplı üç günlük yükselişini genişletebileceğini işaret ediyor.

Aralık vadeli S&P 500 endeks kontratı yüzde 0.9 yükselerek, New York saati ile 06:52'de 1,179.5 puana çıktı. Kontrat gün içinde yüzde 0.6 kadar bir düşüş göstermişti. ABD hisse senetlerinin gösterge endeksi önceki üç seansta yüzde 4.1 yükseldi. Dow Jones endeks kontratı ise 93 puan ya da yüzde 0.8 yükselerek 11,213 puana çıktı.

Hisse senetleri dün, Yunanistan'ın daha fazla uluslararası yardım almak için sürdürdüğü görüşmelerde ilerleme sağlaması ve Almanya'nın Yunanistan'a yardım taahhüdünde bulunması sonrası değer kazanmıştı. Buna karşın, bu ralli, ABD opsiyon traderlarını daha fazla kayba karşı gardlarını düşürme konusunda ikna edemedi.

VIX Endeksi kontratları, yatırımcıların Chicago Board Options Exchange Volatilite Endeksi'nin, Mayıs ayına kadarki tarihi ortalaması olan 20.5'in en az yüzde 50 üzerinde kalmasını beklediğini gösteriyor.

Geçen hafta, Yunanistan'ın iflasının artık kaçınılmaz olduğu ve Avrupa'nın hasarı kontrol altına alamayacağı beklentisi ile dört gün süren satış dalgası sonucu, ABD hisse senetlerinin değeri 1 trilyon dolar eridi. Bu düşüş, S&P 500 Endeksi'nin değerlemesini son 12 aydaki karların 12.4 katına düşürdü.

Bugün ABD'de açıklanacak olan Ağustos ayı dayanıklı tüketim malları siparişlerinin, hisse senedi fiyatlarındaki hızlı düşüşler ve Avrupa krizine yönelik artan endişelerin, ekonomide yavaşlamaya yol açacağı beklentisini güçlendirmesi ile birlikte, düşüş göstermesi bekleniyor.

Bloomberg News'un araştırmasına göre, dayanıklı tüketim malları endeksinin Ağustos ayında yüzde 0.2 düşmesi bekleniyor. Bu veri Temmuz ayında yüzde 4.1 yükselmişti. Volatil ulaşım malları dışarıda tutulduğunda da, dayanıklı tüketim malları siparişlerinin yüzde 0.2 düşmesi bekleniyor.