Advertisement

Bloomberg HT Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Kerem Alkin'e konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Avrupa'da yaşanan krizi değerlendirdi.

"ABD TOPARLANMA UMUDUNU BAŞKA BAHARA BIRAKTI"

ABD ve Avrupa'da yaşanan sorunlarının farklı olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, ABD'nin toparlanma umudunu 'başka bahara bıraktığını' vurguladı. TOBB Başkanı, "ABD'de hala problemler sürüyor. ABD ekonomisi hala toparlanamıyor, istihdamı artıramıyor. Bu durumda borç limitlerinin yukarı doğru tırmandığını, kongrelerde siyasi kavgaların yaşandığını görüyoruz" dedi.

Avrupa'daki en önemli sorunun liderlik krizi olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, 27 ülkede liderlik yapacak birinin olmadığını, bundan dolayı da  kararların geç alındığını belirtti.

"AVRUPA EKONOMİSİNİN TAMAMEN İFLASI SÖZ KONUSU OLABİLİR"

Yunanistan'ın iflas etmesi durumunda karşılaşılacak riskin 2 trilyon dolar olduğunu vurgulayan TOBB Başkanı konuyla ilgili olarak, "Yunanistan'da kriz artık çevrilemez hale geldi. Eğer Yunanistan'ın kontrollü olarak batışına müsade ederlerse, Portekiz ve İrlanda, sonra İtalya ve İspanya'nın da 2 trilyon dolarlık sıkıntısı olacak. Fransa, Almanya ve İngiltere bu ülkelerden alacaklı. Bunların bu yükü taşıması mümkün değil. Yani Avrupa ekonomisinin tamamıyla iflası söz konusu olabilir. O zaman da bu dünyada derin dalga yaratır" diye konuştu.

Kriz nedeniyle AB'ye ihracatın 700 milyon dolar daraldığını belirten Başkan "İhracatımızın yüzde 57'si Avrupa Birliği ülkeleriyle. Dolayısıyla yaşanan sorunlar bizi de etkiler" dedi.

"TCMB POLİTİKALARINI DESTEKLİYORUZ"

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın politikalarına da değinen Hisarcıklıoğlu, bankanın politikalarını desteklediklerini bildirerek "Sayın Erdem Başçı da güven vermektedir ve doğru hareket ediyor. MB'nin son dönemdeki kararlarını destekliyoruz. Özellikle 2023 hedeflerine ulaşabilmemiz için büyümeyi sürdürüyor olmamız ve her yıl yüzde 7 büyümemiz lazım" ifadelerini kullandı.