Advertisement

Yunan tahvillerinin ellerinde bulunduranların kayıplarının tahminlerin üstünde olacağı endişesi ile Avrupa hisse senetleri değer kaybetti, 16 ayın en hızlı yükselişine ara verdi.

Man Group Plc'nin yönetim altındaki varlıkların düşeceğini açıklamasının ardından şirketin hisseleri son üç yılın en hızlı düşüşünü gösterdi. Cairn Energy Plc, kuyularından birini terkettikten sonra şirketin hisseleri yüzde 6.5 değer kaybetti. Avrupa Birliği'nin finansal işlem vergisi önermesinin ardından Frankfurt Borsası'nın operatörü Deutsche Boerse AG yüzde 4.6 geriledi.

Stoxx Avrupa 600 Endeksi, önceden yüzde 0.5 değer kazandıktan sonra yüzde 1.1 kayıpla Londra'da TSİ 18.39'da 227.39 seviyesine düştü. Politika yapıcıların euro bölgesinin borç sorununu çözmek için harekete geçtiği iyimserliği ile endeks, geçtiğimiz 3 günde yüzde 7 hızlı yükseliş yaşamıştı.

Batı Avrupa'nın 18 ulusal gösterge endeksinin 15'i günü ekside kapattı. Almanya'nın DAX Endeksi yüzde 1.3 düşüş yaşarken Fransa'nın CAC 40 Endeksi yüzde 1.2 geriledi. İngiltere'nin FTSE 100 Endeksi ise yüzde 1.6 değer kaybetti.