Advertisement

Avrupalı liderlerin yunanistan'ın borç krizini çözmede fikir birliğine varamaması sebebiyle New York Borsası kazançlarını geri verdi, standard & Poor's 500 Endeksi 3 günlük hzılı yükselişini kesti.

Ekonomiye en fazla bağımlı olan sektörlerin en çok düşüşüyle S&P 500'deki 10 sektör de günü ekside kapattı. emtianın tepetaklak olması ile Dow Chemical Co. ve Alcoa Inc. hisseleri en az yüzde 4.9 geriledi. Finans hisselerinin düşüşüne öncülük eden Morgan Stanley ve Bank of America Corp. hisseleri yüzde 3.5'ten fazla kaybetti.  Amazon.com Inc. ise Apple'ın en çok satış yaptığı İPad pazarına e-kitap okuyucusu Kindle Fire'ı ile göz diktiğini gösterdikten sonra şirketin hisseleri ise yüzde 2.8 değer kazandı.

Standard & Poor's 500 Endeksi, önceden yüzde 0.8 yükseliş kaydettikten sonra yüzde 2.07 kayıpla New York'ta TSİ 23.00'te 1,151.06 seviyesinden günü kapattı. Endeks, geçtiğimiz 3 günde yüzde 4.1 değer kazanmıştı. Dow Jones Endüstri Endeksi ise yüzde 1.61 değer kaybıyla 11,011.00 seviyesine geriledi. Nasdaq Bileşik Endeksi ise yüzde 2.17'lik düşüşle 2,491.58 seviyesinden kapandı.

“Avrupa herkesin aklındaki en büyük sorun ve önceliği olmaya devam ediyor. Dolayısıyla oradan gelen herhangi bir haber piyasaları çok güçlü etkiliyor." diyen Oakbrook Investments yöneticisi Peter Jankovskis,  “Herhangi bir zayıflık küresel çapta etkisini hissettiriyor." yorumudna bulundu.