Advertisement

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Bloomberg HT EkoForum'da Ekonomi Direktörü Kerem Alkin, BloombergHT.com Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran, haber Müdürü Ali Çağatay ve Ekonomi Müdürü Özlem Dalga'nın gündeme dair sorularını yanıtladı.

Ekonomi Bakanı Çağlayan kur konusunda herhangi bir telaffuzunun olmadığını belirterek "Yıllarca TL'nin aşırı değerlenmesinden şikayet ettik. TL'nin değer kaybetmesi ihracatçının işine yaramaz. Sorun ihracatçının sürdürülebilir düzeyde ihracat yapması. TL'nin aşırı değerlendiği ortamda ithalat kaçınılmaz." dedi.

Şirketlerin Döviz borçlarına dikkat etmesi gerektiğini belirten Çağlayan, "Girişi TL, borcu döviz olan şirketler sıkıntı yaşayabilir. Şu an sıkıntı yaratacak bir durum yok. Fiyat istikrarı ve finansal istikrarın korunması önemli. Merkez bankası bu yapıyı dikkate alır şekilde davranıyor."  açıklamasında bulundu.

"PROAKTİF POLİTİKA UYGULAMAK İÇİN KRİZE GEREK YOK"

Bakan Çağlayan, şu ana kadar Merkez Bankasının eksiği, fazlası, hatası olabileceğini ama genelde yaptığı politika ve zamanlamasının son derece önemli olduğunu söyledi.

Merkez Bankası'nın yılbaşından sonraki operasyonlarının önemli olduğunu savunan Çağlayan, TCMB'nin faiz lobisinin oyununa gelmemesi gerektiğini belirtti ve "Merkez Bankası kendi elindeki imkanları iyi kullandı. MB, gerektiği zamanda gerektiği adımı atacak güçte" ifadelerini kullandı.

"Proaktif davranmak için bir krizin gelmesine gerek yok" diyen Çağlayan, Merkez Bankası'nın endekslerle beklentileri ortaya koyduğunu söyledi ve TCMB'yi bazı konularda eleştirdi.

Zafer Çağlayan, Merkez Bankası'nın eleştirme hakkını elinden almış durumda olduğunu öne sürerek, "TCMB sonuç odaklı politikaya yoğunlaşmalı" dedi ve geçmişte Merkez Bankası'nın bazı konularda geri kalmasının Türkiye'ye zaman kaybettirmiş olduğuna dikkat çekti.

"CARİ AÇIK KRONİKLEŞMİŞ BİR SORUN"

Çağlayan, cari açığa yönelik herhangi bir risk görmediğini de sözlerine ekledi. Türkiye'nin şu anda 2023 hedeflerine ulaşacak güçte bir ülke olduğunu savunan Çağlayan, 7 ayda gelen yabancı sermaye yatırımının 9.1 milyar dolar olduğunu, gelen yatırımın yüzde 91'inin Avrupa'dan olduğunu söyledi.

Türkiye'nin kazandığından fazla döviz harcamak zorunda olan bir ülke olduğunu belirten Ekonomi Bakanı Çağlayan, Türkiye'nin net dış ticaret açığının 40 milyar dolar seviyesinde olduğunu ve cari açığın Türkiye için kronik bir soruna dönüşmüş durumda olduğunu savundu.

Çağlayan, "aramalı ithalatında açık verilen sektörlere yönelik strateji hazırlıyoruz" diyerek, ithalatlara ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

"Türkiye dünyanın en fazla hurda demir çelik ithal eden ülkesi konumunda. Her yıl 20 milyon ton hurda demir çelik ithal ediyoruz.
Türkiye'nin 10 milyon ton demir çelik hurdası elde edebilecek imkanı var. Alüminyum, bakır üretme kapasitesi olmadığı için ithalata yöneliyoruz" dedi.

Çağlayan, Türkiye'nin enerji kaynaklarının da çeşitlendirilmesi gerektiğini aktardı.

Avrupa'da mal ve taşıyıcıların dolaşımının serbest olmadığının da altını çizen Çağlayan, serbest piyasa ekonomisinden bahsedenlerin gereğini yapmadığını savundu. Dünya maden kaynaklarının büyük bölümünü Çin'in kapattığını belirten Çağlayan, diğer ülkelerdeki ihracat seviyeleri ve imkanlarına ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

"Rusya'ya ihracat yaklaşık 10 milyar dolar düzeyinde. Rusya ile vizelerin kaldırılması büyük bir olay. Rusya ile yeni dönemde ilişkilerimiz daha da güçlenecek. Avrupa ülkelerine ihracatın payı yüzde 52 düzeyinde Avrupa'nın daraldığı yerde Türkiye'ye uygun çok ülke var. 81 ilde sektörel bazda rekabetçilik araştırması yaptık. Çin dünyanın ihracat şampiyonu olduğu gibi ithalat da yapıyor. Hindistan'a yapılacak ihracat en az 25 milyar dolar olmalı."

"AVRUPA'DA KRİZ TEDİRGİNLİK YARATIYOR"

Avrupa'da yaşanan sıkıntıların dikkat edilmesi gereken konular olduğunu belirten Zafer Çağlayan, AB'deki krizin tedirginlik yarattığına dikkat çekti.

"IMF TÜRKİYE TAHMİNLERİNDE YANILACAK"

Uluslararaı Para Fonu IMF'yi de eleştiren Çağlayan, IMF'nin Türkiye için 2012 yılına ilişkin % 2,5'luk büyüme beklentisini düşük buldu ve IMF'nin daha önce olduğu gibi Türkiye'nin büyüme tahminlerinde yanılacağını söyledi.

"ÇALIŞMA SAATLERİNİ 44.5 SAATE BİLE İNDİREMEYİZ"

Çağlayan, Türkiye'de çalışma saatlerinin yüksek olduğu ve haftalık 45 saatlik mesai süresinin indirileceği yorumlarına açıklık getirdi. Avrupa’nın geçmişteki aşırı sosyal demokrat politikalarla yapmış olduğu hataları düzeltmeye çalıştığını savundu.

Türkiye'de haftalık 45 saatlik çalışma süresinin değiştirilmeyeceği mesajını veren Ekonomi Bakanı Çağlayan, "44,5 saat bile yapamayız vurgusu" yaptı.

"Haftalık 45 saatlik çalışma süresi Türkiye'nin avantajınadır" diyerek iddialara karşı son noktayı koyan çağlayan bu konuda hükümette farklı çalışmanın olmadığı mesajını verdi.