Advertisement

Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği çapında hisse senedi ve tahvil/bono işlemlerinden yüzde 0.1 vergi alınarak yılda 57 milyar euro kaynak yaratılmasını teklif etti. Komisyonun açıklamasına göre, Avrupa Birliği'nde bulunan bir kuruluş ile başka bir finans kuruluşu arasındaki bütün hisse, tahvil ve türev araçları işlemleri vergiye tabi olacak.

AB üyesi ülkelerden İngiltere ise küresel çapta zorunlu hale gelmediği sürece işlemlerden vergi alınmasını desteklemeyeceğini açıkladı. Girişime Almanya ve Fransa destek veriyor.
    
Avrupa Birliği'nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu, resmen destek verdiği finansal işlemler vergisinin 2014 yılı Ocak ayından itibaren yürürlüğe geçmesini ve dünya genelinde kabul bulmasını istiyor.
   
Verginin yürürlüğe girmesi için büyük AB üyesi devletler tarafından onaylanması gerekiyor.
    
Avrupa Komisyonu'nun vergiden sorumlu üyesi Algirdas Semeta, "bu tasarı ile Avrupa  Birliği, finansal işlemler vergisinin küresel çapta uygulanmasına öncülük edecek" dedi.
    
"Sunduğumuz proje makul ve uygulanabilir " ifadesini kullanan Semeta "G-20'deki ortaklarımızın bu yolu izlemenin çıkarlarına olacağını fark edeceklerine güveniyorum." öngörüsünde bulundu.

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da dün, küresel krizde üzerlerine düşen adil maliyeti bankalara yüklemek ve yüksek riskli bankacılık işlemlerinde makul caydırıcılık sağlamak için mali işlemler vergisine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.