Advertisement

Avrupa Birliği, Uluslararası Para Fonu IMF ve Avrupa Merkez Bankası temsilcilerden oluşan Troyka Heyeti bugün Atina'ya dönüyor.

Açıklamayı yapan Avrupa Komisyonu Sözcüsü Altafaj Tardio “Yunan yetkililerin mali konsolidasyon önlemleriyle ilgili son zamanlardaki açıklamalarını takiben” Troyka Heyeti’nin Atina'ya dönüş kararı aldığını belirtti.

Troyka Heyeti, Yunanistan'ın AB ve IMF ile yaptığı kurtarma paketindeki mali hedefleri yerine getirmediği gerekçesiyle bu ay başında Atina ziyaretlerini kısa kesmiş ve ülkeden ayrılmıştı.

Avrupa birliği, IMF ve Avrupa Merkez Bankası temsilcileri Yunanistan'daki incelemelerini tamamladıktan sonra Euro Bölgesi Maliye Bakanları, bu ülkeyle ilgili durum değerlendirmesi yapmak için ekim ayında özel toplantı düzenleyecek. Euro Bölgesi Maliye Bakanlarının toplantısı 4 Ekim'de yapılacak.

Troyka Heyeti’nin incelemeleri Yunanistan'ın alması beklenen 8 milyar euroluk yardım dilimi için kritik önem taşıyor.

Yunanistan'ın, Mayıs 2010'da kabul ettiği 110 milyar euroluk kurtarma paketinin 8 milyar euroluk 6'ıncı diliminin serbest bırakılması, bu ülkenin paket karşılığında kabul ettiği şartları yerine getirmesine bağlı bulunuyor.