Advertisement

Borç krizine çözüm olarak öne sürülen Avrupa Finansal İstikrar Fonu EFSF'nin güçlendirilmesine ilişkin kritik oylama bugün Almanya Parlamentosu’nda yapılacak.

Plan, Avrupa Finansal İstikrar Fonu ile Yunanistan gibi mali sıkıntı içinde olan ve euro kullanan ülkelere borç verilmesini ve tahvil alımını kapsıyor.

EFSF'nin güçlendirilmesi planı Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Temmuz ayında Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile birlikte yaptığı zirvenin sonucu olarak ortaya çıkmıştı.

Ancak bu plana kamuoyundan ve hükümetteki birlik partilerinden bir grup milletvekilinin tepki vermesi ve Merkel’in kendi partisinden en az 13 milletvekilinin karşı oy kullanacağını açıklaması oylamanın neredeyse Merkel'in siyasi kariyerini belirleyecek bir önem kazanmasına neden oldu.

Oylama Merkel'in siyasi kariyeri kadar Yunanistan'ın kaderi için de büyük önem yaşıyor.

Muhalif milletvekillerinin yanı sıra, çok sayıda Alman ekonomist, Avrupa Finansal İstikrar Fonu'nun genişletilmesi ile Yunanistan'daki krizin sadece kısa bir süre için bastırılabileceğini, ülkenin en geç Aralık ayında yeniden taze paraya ihtiyacı olacağını ve  Almanya’nın fona sağlayacağı 211 milyar euroluk paranın yetmeyeceğini savunuyor.

Alman Meclisi’nin tasarıyı reddetmesi ise bir çok ekonomiste göre "en kötü senaryo" olacak.

Almanya EFSF’nin en büyük garantörü olarak 440 milyar euro büyüklüğün en az 4’te birini sağlayan ülke konumunda bulunuyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
29 Eylül 2011 Perşembe, 08:36 Misafir oylamadan çıkmazsa merkel altın çok sert düşer!