Advertisement

Fed'in 1 Ekim'de ayrılacak olan üyelerinden Kansas Fed Başkanı Thomas Hoenig, ABD Merkez Bankası'nın aşırı gevşek politikalarının yarardan daha çok zarar veriyor olabileceğini söyledi. Hoenig, gevşek politikaların uzun vadede ekonomik büyümeyi aşağı da çekebileceğini savundu.

Ofisinde son toplantısını gerçekleştiren Kansas Fed Başkanı Hoenig, "Eğer tüketimi, faizleri zorla denge noktasının altına tutarak desteklemeye çalışırsanız, aslında sorunları da beraberinde getirmiş olursunuz" diyerek, Fed'in bu politikaları aslında "sorunları yüklenmiş" olduğunu belirtti.

Finansal krizin başlangıcından bu yana faiz oranlarını sıfıra yakın tutan ve 2 trilyon doların üzerinde değerde tahvil alımı gerçekleştiren Fed, bu şekilde ekonomik büyümeyi desteklemeye çalışıyor. Ancak Hoenig gibi Fed içinde gevşek para politikalarına karşı çıkanların ve sıkı para politikalarını savunanların sayısı da artıyor.

Diğer yandan Fed, bu muhalif seslere rağmen, gevşek para politikalarına yenilerini eklemeyi sürdürüyor.

Fed'in en uzun süre görev yapan üyesi Thomas Hoenig, suçu yalnızca Fed'e değil, siyasetçilere de attı. Fed'in genişlemeci politikalarının ABD'nin uzun vadeli borcunu düşürme konusunda bağlılığını ve çabasını yansıttığını, ancak siyasi alanda da bunu destekleyecek diğer politikaların yürütülmemesi sebebiyle, büyümenin yavaşladığını savundu.

Hoenig, ABD ekonomisinin uzun vadeli büyüme potansiyelinin yıllık yüzde 3'ten yüzde 2.5'e gerilediğini söyledi.

"Uçurumdan yuvarlanmayacağız" diyen Kansas Fed Başkanı, "ancak bu durum ekonominin büyümesini aşağı çekiyor" dedi.