Advertisement

Avrupalı politika yapıcıların bölgedeki borç krizini kontrol altına almada zorlanacaklarına yönelik endişeler bugün Asya piyasalarını olumsuz etkiledi. Hisse senetleri üç günde ilk kez düşerken, emtia grubu dünkü düşüşlerine devam etti. Çin'in hazine bonolarını temerrüte karşı sigortalama maliyeti 2009 yılından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo saati ile 12:54'te yüzde 0.5 aşağıda seyrediyordu. Hong Kong piyasası, fırtına uyarısı nedeniyle kapalıydı. Aralık vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1 yükseldi. Petrol fiyatları yüzde 1.9 gerilerken, bakır Londra'da yüzde 2.6 değer kaybetti. Asya para birimleri düşerken, euro dolar karşısında yüzde 0.4 yükselerek 1.3607 dolar seviyesine çıktı.

Yunanistan'ın temerrüte düşeceği endişeleri küresel hisse senetleri ve emtia grubunu, Lehman Brothers'ın batması ile birlikte kredi piyasalarının kilitlendiği 2008 yılından bu yana en hızlı çeyrek dönemlik kayba yöneltti. Almanya parlamentosu bugün Avrupa kurtarma fonunun genişletilmesini oylayacak ve İtalya Hazinesi tahvil satacak. Bloomberg News'un araştırmasına göre, küresel yatırımcıların yarısından fazlası, Çin'de büyümenin 2016'da yıllık yüzde 5'in altına ineceğini tahmin ediyor. Bu durum, dünya ekonomisinin daha da yavaşlayacağı endişelerini artırıyor.

Cambiar Investors LLC'den Brian Barish, "Piyasa bir çeşit Lehman benzeri bir olayı fiyatlamakta" dedi ve "Eğer bazı nedenlerden dolayı, Yunanistan kontrolsüz temerrüte düşerse ve bu durum 3 trilyon dolarlık bono piyasası olan İtalya'ya sıçrarsa, dünya ekonomisinin bir daha nasıl eski haline getirileceğini düşünemiyorum" yorumunda bulundu.