Advertisement

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'nın Avrupa Finansal İstikrar Fonu'nun (EFSF) genişletilmesini onaylayacağı yönündeki spekülasyon üzerine euro 16 önemli para biriminin 14'ü karşısında güçlendi.

Euro, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in bugünkü EFSF oylaması için koalisyondan destek alacağı spekülasyonuyla dolar karşısında ralli yaptı. Euro, Asya Borsalarının erken saatlerdeki kayıplarını sınırlamasıyla da yen karşısında değer kazandı.

Almanya'nın tasarıyı oylayacağını belirten Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd.'ın analistlerinden Teppei Ino, euronun daha önce gereğinden fazla satış alması sebebiyle geri sıçrama yaptığını söyledi.

Euro, dolar karşısında dün yüzde 0.3 değer kaybetmesinin ardından bugün 1.3543'ten 1.3613'e yükseldi. Euro/Yen paritesi ise 103.75'ten 104.16'ya çıktı. Yen, dolar karşısında 76.61'den 76.52'ye yükseldi.

Berlin bugün EFSF'ye sorunlu ülkelerin tahvillerini almasını ve acil krediler sağlanmasını oylayacak. Ana muhalefet partileri Sosyal Demokratlar ve Yeşiller de Merkel Hükümeti'ne oylamada destek vereceklerini açıkladı.

Koalisyon hükümetinin EFSF'nin genişletilmesine destek vermesinin spekülasyon yarattığını söyleyen Forecast'ın Döviz stratejistlerinden Lee Wai Tuck, tasarının onaylanacağını, ancak her rallinin euro için iyi bir satış seviyesi olabileceğini belirtti.

Euronun dolar karşısındaki 14 günlük göreceli güç endeksi (RSI) 30 seviyelerinin yakınlarında seyrediyor. Traderlar bu seviyeyi ani düşüşlerden sonraki yön değişikliğinin sinyali olarak algılıyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi bugün önce yüzde 1.3 değer kaybetti; ardından kayıplarını yüzde 0.3'le sınırlamayı başardı.