Advertisement

Çin Hükümeti'nin sıkı para politikasını sürdürmesinin ekonomik büyümeyi yavaşlatacağı ve Avrupa ve ABD'den gelen ihracat taleplerinin düşeceğine yönelik endişelerin etkisiyle Çin Borsası değer kaybetti. Şanghay Bileşik Endeksi yeniden 14 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Petrol ve metal fiyatlarındaki gevşemenin etkisiyle PetroChina Co. ve Jiangxi Copper Co. emtia üreticilerindeki düşüşe öncülük etti. Shanghai Friendship Group Co. ve Dashang Group Co., Çin Başbakan Yardımcısı Li Keqiang'ın önceliğin fiyat istikrarı olduğunu söylemesi üzerine tüketicilere bağlı hisselerdeki düşüşü takip etti. Yabancı yatırımcıların çoğunluğu Çin'in 2016 itibariyle yüzde 5'in altında büyüyeceğini öngörüyor.

Avrupa'daki borç krizinin bir süre daha piyasaları baskılayacağını ve yakın zamanda henüz bir çözümün görünürde olmadığını belirten Shanghai River Fund Management Co.'nun genel müdürü Zhang Li, "bu durumun riskli varlıkların talebini düşürdüğünden, küresel finansal piyasalar çalkantıda olmayaca devam edecek" dedi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.8 düşüşle 2,372.32 puana gerileyerek, 5 Temmuz 2010'dan bu yana en düşük kapanışına işaret etti. CSI 300 Endeksi yüzde 0.6 kayıpla 2,594.85 puana düştü.

Hong Kong borsası bugün tayfun sebebiyle kapalıydı. Çin borsası önümüzdeki hafta tatil sebebiyle kapalı olacak.