Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Slovenya'nın uzun vadeli kredi notunu bir basamak düşürerek ''AA-''ye çekti, kredi not görünümünü de ''negatif'' olarak belirledi.

Kuruluştan yapılan açıklamada, kararda, ülkenin bankacılık sisteminin kötüleşen finansal durumunun etkili olduğuna dikkat çekilerek, bankaların yeniden sermayelendirmesi için devlet desteğine gerek duyulabileceği uyarısında bulunuldu.

Fitch, Haziran ayında emeklilik reformuna ilişkin referandumun reddedilmesinin ülkenin kamu maliyesinin uzun vadeli sağlamlığını da olumsuz etkileyeceğini vurgulayarak, Slovenya'nın kredi not görünümünün ''negatif'' olarak belirlenmesinin ise tekrar not indirimine gidilebileceğine işaret ettiğini belirtti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's de geçen hafta Slovenya'nın ''Aa3'' olan uzun vadeli kredi notunu bir kademe düşürerek ''Aa2''ye çekmiş, kredi not görünümü ise ''negatif'' olarak belirlemişti.

Kuruluş, karara gerekçe olarak Slovenya hükümetinin artan borçlarını azaltma kapasitesine yönelik belirsizliğin şirketler ve finansal sektör üzerinde yarattığı riskleri göstermişti.

Moody's, Avrupa Birliği (AB) üyesi Slovenya'nın, mevcut finansal kriz karşısında zayıflayan ülkenin bankacılık sistemini desteklemek için tekrar müdahale etme olasılığının arttığına dikkat çekerek, orta vadede ülke ekonomisinin büyüme görünümünün zayıflayabileceğine vurgu yapmıştı.

Ülkenin 2008 yılında gayrisafi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranı yüzde 22,5 olan kamu borcu, geçen yıl yüzde 43,3'e yükseldi.

Slovenya hükümeti, önceki hafta yaptığı açıklamada, ülke ekonomisinin bu yıl için büyüme tahminini de yüzde 2,2'den yüzde 1,5'e çekmişti.