Advertisement

Avrupa'nın kurtarma paketinin Yunanistan'daki borç krizini önleyemeyeceğine dair endişe, Asya Borsalarına son 3 yılın en kötü çeyrek performansını kaydettirdi.

Güney Kore Wonu, Merkez Bankası'nın ülkenin cari açık fazlasının son 7 ayın en düşük seviyesine gerilediğini açıklamasının ardından 2 günlük yükselişine ara verdi. Almanya Parlamentosu bugün Avrupa Finansal İstikrar Fonu'nun genişletilmesini oylayacak.

Asya paralarında satışların, dolarda da alımların devam edeceğini öngören Westpac Banking Corp.'un stratejistlerinden Jonathan Cavenagh, Avrupa ve ABD'deki durumun Asya ekonomileri için olumsuz gelişmeler olduğunu savundu.

Malezya ringgiti bugün dolar karşısında yüzde 1.1 düşüşle 3.1888 seviyesine gerileyerek Asya paralarındaki düşüşe öncülük etti. Won yüzde 1 düşüşle 1,182.70'e; Endonezya rupisi isi yüzde 0.4 kayıpla 8,925 seviyesine geriledi.

Asya'da yen hariç en çok işlem gören 10 para biriminin hareketini izleyen Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi bu çeyrekte yüzde 3.3 düşüş kaydederek Eylül 2008'den bu yana en kötü performansına işaret etti.

Borsa verilerine göre denizaşırı yatırımcılar bu ay Endonezya, Güney Kore, Tayvan, Tayland ve Filipin hisselerinin net satıcısı oldu.