Advertisement

Avrupa hisse senetleri, banka ve inşaat şirketlerine gelen alımlarla, önceki kayıplarını geri aldı. Asya hisse senetleri ve ABD endeks vadelileri de yükseldi.

Stoxx 600 Europe Endeksi fazla bir değişiklik göstermeyerek, Londra saati ile 08:59'da 227.26 puanda kaldı. Endeks gün içinde yüzde 0.7 düşmüştü. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi bu çeyrekte, küresel ekonominin yavaşlamakta olduğu ve Avrupalı politika yapıcıların borç krizini kontrol altına almakta zorlandığı endişelerine bağlı olarak yüzde 17 düştü ve 2008'den bu yana en kötü çeyrek dönem performansını göstermeye hazırlanıyor. Endeks, Ağustos ayında yüzde 10 geriledikten sonra, bu ay da yüzde 4.3 kaybetti.

Aralık vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı bugün yüzde 1 yükselirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.5'lik bir çıkış gerçekleştirdi.

Bloomberg News'un araştırmasına göre, küresel yatırımcılar, Avrupa'daki borç krizinin ekonomik daralmaya, finansal erimeye ve sosyal rahatsızlıklara yol açabileceğini düşünüyor ve yüzde 72'lik bir çoğunluk beş yıl içinde bir ülkenin eurodan çıkacağı tahmininde bulundu.

Bloomberg'in bu hafta gerçekleştirdiği araştırmasına katılanların yaklaşık dörtte üçü, Euro Bölgesi ekonomisinin önümüzdeki 12 aylık sürede resesyona gireceğini ve yüzde 53'ü, hükümetlerin tahvillerindeki bozulma ile birlikte, kargaşanın bankacılık sektöründe daha da kötüleşeceğini düşünüyor. Bloomberg'in bu araştırması, Bloomberg abonesi olan 1,031 yatırımcı, analist ve tradera dayanıyor. Katılımcıların yüzde 40'ı ise, 17 ülkeli Euro bloğunun gelecek yıl içinde en az bir üyesini kaybedeceği görüşünde.