Advertisement

Morgan Stanley, zayıf talep beklentisiyle petrol fiyat tahminini 130 dolardan 100 dolara düşürdü.

Morgan Stanley analistleri bugünkü raporlarında Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC'in üretim kapasitesinin 2012 yılında artacağını belirtti. Raporda, OPEC dışındaki petrol üretiminin ise 225 bin varil artacağı ifade edildi.

Analistler, ekonomik büyümelerdeki yavaşlamanın talepte azalmaya neden olacağını vurgulayarak, "2012'de günlük tüketim 600 bin varil olacak" ifadesini kullandı.  

Bu arada petrol fiyatları Nymex'te 1.25 dolarlık artışla 82.46 dolara yükseldi. Kasım teslim Brent tipi petrolün varil fiyatı ise 1.36 dolar yükselerek 105.17 dolardan işlem gördü.

BU HABERE YORUM YAZ
 
29 Eylül 2011 Perşembe, 22:45 Misafir artık emtiaların dolar bazında değerlendirilmesi çok saçma. abd dolar basıyor doların değeri düşüyor petrol ise aynı petrol. artık dünyanın buna dur demesi lazım tüm emtialar altına endekslenmeli. altın en güvenilir liman. altının ons fiyatının dolar olarak değil doların altın karşılığı ,diğer paraların altın karşılığı olmalı.ölçüsüz para basmalar durduktan sonra rezervindeki altın kadar para basmaya izin verilmeli. rezerv para sistemi kökten değişmedikçe paradan para kazanma şartları zorlaşmadıkça krizler büyüyerek artacak. 10 yıl sonra bunlar yine konuşulacak birileri hep kazanacak kaybeden?