Advertisement

Avrupa'da ekonomik görünüme yönelik güven Ağustos ayında beklenenden daha fazla düşerek son iki yılın en düşük seviyesine indi. Bu durum, kötüleşen borç krizinin Euro Bölgesi ekonomisini resesyona ittiği yolunda artan endişeleri yansıtıyor.

Euro Bölgesi ekonomik güven endeksi Ağustos ayında 98.4 seviyesinden 95 seviyesine indi. Bu, Aralık 2009'dan bu yana en düşük seviyeyi işaret ediyor. Bloomberg News'un anketine katılan 31 ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 96 seviyesinde çıkması bekleniyordu.

Avrupa ekonomisi, hükümetlerin mali krizi kontrol altına almada ve Yunanistan'ın temerrüte düşmesini önlemede güçlük çekmeleri ile birlikte, artan bir şekilde yavaşlama işaretleri veriyor. Bloomberg'in bu hafta yaptığı araştırmaya katılanların yaklaşık dörtte üçü, Euro Bölgesi'nin önümüzdeki 12 ayda resesyona düşeceğini ve katılımcıların üçte birinden fazlası da, aynı dönemde, Avrupa borç krizinin dünya ekonomisini raydan çıkaracağını düşünüyor.

Commerzbank AG'nin Frankfurt ofisinden kıdemli ekonomist Christoph Weil, "Göstergeler taş gibi düşüyor" dedi ve Bu durum kısmen artan mali kriz nedeniyle. Resesyona adım adım yaklaşıyoruz" yorumunda bulundu.