Advertisement

Bugün Almanya Parlamentosu'nun Avrupa Finansal İstikrar Fonu'nun genişletilmesi kararını onaylamasının ardından konuşan Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, kararın kolay verilmediğini belirtti.

Schaeuble, Federal Meclis'te ESFS;in genişletilmesi konusunda yaptığı konuşmada, tüm dünyadaki insanların büyük bir mali kriz olabileceği yönünde endişe duyduklarını belirterek, "Hiç kimse bu kararı kolay vermiyor" dedi.

ESFS kurtarma şemsiyesinin Federal Meclis'ten geçtikten sonra gizli bir şekilde yükseltilmeyeceğini, bu konuda hiç bir şeyin gizlenmediğini ve yükseltilmesinin tartışılmadığını vurgulayan Schaeuble, muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) kendisinin meclisi kandırdığı yönündeki söylemlerini "ciddiyetsiz" olarak nitelendirdi.

Schaeuble, gelecekte bu konuda bir değişiklik olması durumunda, buna Federal Meclis'in karar vereceğini belirtti.

Yunanistan'a yapılması öngürülen bir sonraki yardım konusunda Avro Grubu'nun muhtemelen 13 Ekim'de karar vereceğini belirten Schaeuble, bu konudaki kararın açık olduğunu, Yunanistan'a 8 milyar avronun verilmemesi durumunda bu ülkenin yakında iflasa gidebileceğini kaydetti.

Schaeuble, bu konuda Troika'nın raporunun beklenmesi ve Atina'nın uzun vadede yeniden rekabet edebilirliğine bakılması gerektiğini belirtti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
29 Eylül 2011 Perşembe, 14:17 Misafir altin fiyalarini nasil etkiler peki bu karar