Advertisement

Bakır stoklarındaki azalma ve Çin'de trader'ların 1 haftalık tatil öncesinde kısa pozisyonlarını kapatmasıyla bakır fiyatları yükselerek 2008'den beri en büyük çeyreklik kaybının bir kısmını geri aldı. Çinko ve kurşun da değer kazandı.

3 ay vadeli bakır, Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 1.7 kadar yükselerek 7,294.74 dolardan işlem gördü. Fiyatlar erken saatlerde yüzde 1.8 gerilemişti.

6 metalden oluşan LME Endeksi bu çeyrekte yüzde 20 değer yitirerek 2008'in son çeyreğinden beri en büyük çeyrek dönemlik kaybına yöneldi.

Şanghay CIFCO Futures'ta analist olan Wang Zhouyi, Şanghay'da tatil öncesinde yatırımcıların kısa pozisyonlarını kapatmasının Londra'daki fiyatları desteklediğini söyledi. Çin piyasaları gelecek hafta tatil nedeniyle 1 hafta kapalı olacak.

Bloomberg anketine katılan ve aralarında analist, yatırımcı ve trader'ların bulunduğu 11 kişiden 5'i bakırın gelecek hafta yükselebileceğini öngördü.

Aralık teslim kontrat Şanghay Vadeli İşlemler'de yüzde 4.2 artışla 54,790 yuandan (8,580 dolar) kapandı.

Bu arada Freeport-McMoRan Copper & Gold şirketinde çalışan işçiler maaş konusunda anlaşmazlığın sürmesiyle dün de grev yaptı. Şirketin Endonezya'daki çalışanlarının da pazarlıklarını sürdüreceği bildirildi. Yetkililer, grevlerin bir müddet daha sürebileceğini belirtiyor.