Advertisement

Citigroup Inc., ABD Merkez Bankası Fed'in "Operation Twist" olarak bilinen programının yatırımcıların endişelerini gevşetmemesi sebebiyle, gelişen piyasalarda yaşanan çıkışların ikiye katlandığını söyledi. Gelişen piyasa hisselerinde 9. haftada da para çıkışı görüldü.

EPFR'ın verilerine göre yatırımcılar 28 Eylül'de sonlanan haftada gelişen piyasalar hisse senetlerinden 2.6 milyar dolar çekti. Bu rakam bir önceki haftada 1.4 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Fed'in resesyonu önlemek ve faizleri daha da düşürmek için kısa vadeli tahvilleri uzun vadelileriyle değiştirme kararı almasının ardından 22 Eylül'de MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 6.3 kayıpla 2008'den bu yana en sert düşüşünü kaydetti.

Citigroup'un raporunu kaleme alan analistlerden Markus Rosgen, yatırımcıların ekonominin uzun vadedeki büyümesine ilişkin endişelerinin arttığını belirtti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bugün yüzde 1 düşüşle 886 puana geriledi ve bu haftaki kazançlarını yüzde 2.8'le sınırlandırdı. Endeks bu yıl Haziran'dan bu yana yüzde 23 değer kaybederek 2008'in son çeyreğinden bu yana en büyük çeyrek düşüşüne işaret etti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
01 Ekim 2011 Cumartesi, 00:30 Misafir abd batarken herkesi de yanında götüreceğe benziyor. abd doları değerlendirerek emtiaların ucuzlamasını sağladı ama gelişen ülkedeki paralar abd ye geri dönüyor abd bol para ile altın ve emtia toplayacak sonrada 3. nicliksel genişlemeyi yapacak. son oyununu oynuyor. bu süreçte abd elindeki ucuz emtia ve altınla borçlarını hızla azaltacak nasılsa rezerv para hala dolar. ab çökerse abd bayram edecek alternatif para kalmayacak dünya üzerindeki 9 trilyon euro dolara dönecek hayaliyle abd bu operasyonu yapacak. ama almanya bu oyuna gelmeycek 2. dünya savasının acısı bu gün çıkıyor daha