Advertisement

ABD'de tüketici harcamaları Ağustos ayında, gelirlerin beklenmedik bir şekilde son iki yılda ilk kez düşüş göstermesi ile birlite hanehalklarının tasarrufa yönelmeleri sonucu yavaşladı.

Temmuz ayında yüzde 0.7 artan kişisel harcamalar, Ağustos ayında yüzde 0.2 artış gösterdi. Fiyatlardaki yüzde 0.2'lik bir artış, harcamalardaki nominal yüzde 0.2'lik artışı ortadan kaldırdı. Kişisel gelirler, Ağustos ayında yüzde 0.1 düştü. Bu veri, böylelikle Ekim 2009'dan bu yana ilk kez düşüş gösterdi.

İstihdamdaki yavaş artış, ücretlerdeki durgunluk ve hisse senedi fiyatlarındaki hızlı düşüşler, yaklaşık iki yıl önce başlayan ekonomik toparlanmaya yönelik güvenin azalmasına neden oldu. Bu durum, Best Buy Co. ve Target Corp. gibi perakendecilerin satışlarını olumsuz etkileyebilir.

Deutsche Bank Securities Inc.'den kıdemli ekonomist Carl Riccadonna, "Tüketicilerin şimdilerde güveni aşırı düşük" dedi ve "Ekonomik koşullar konusundaki değerlendirmeleri oldukça olumsuz ve gelecekteki kazançları ve istihdam görünümleri konusunda çok fazla belirsizlik var. Bu nedenle, harcama yapma konusunda isteksizlik var" yorumunda bulundu.