Advertisement

Hazine, önümüzdeki 3 aylık dönemde toplam 19 milyar 960 milyon lira iç borç geri ödemesi yapacak. Bu süreçte, 16,6 milyar lira da iç borçlanmaya gidilecek.

Hazine, ekim-aralık 2011 İç Borçlanma Stratejisini açıkladı.

Stratejiye göre, Hazine, ekim ayında 5 milyar 221 milyon lirası piyasaya, 285 milyon lirası kamuya olmak üzere, toplam 5 milyar 507 milyon lira iç borç ödeyecek. Bu ödemelerin tamamı TL cinsinden olacak.

Gelecek ay yapılacak geri ödemelerin 3 milyar lirası anapara, 2,5 milyar lirasını faiz oluşturacak.

Hazine, ekimde 700 milyon lirası anapara olmak üzere, 800 milyon liralık dış borç servisi de gerçekleştirecek. Böylece, Hazine'nin ekim ayındaki toplam borç geri ödemesi 6,3 milyar lirayı bulacak.

Hazine'nin ekim ayındaki iç borçlanma tutarı da 4,4 milyar lira olacak. Bunun 4,1 milyar lirası piyasadan ihale yoluyla, 300 milyon lirası da kamuya satışlar yoluyla yapılacak. Gelecek ay, 200 milyon lira da dış borçlanma gerçekleştirilecek.-KASIM-Hazine, kasım ayında ise 11 milyar 63 milyon lirası piyasaya, 2 milyar 336 milyon lirası kamuya olmak üzere, toplam 13 milyar 399 milyon lira iç borç ödemesinde bulunacak. Bunun da 904 milyon lirası Döviz cinsinden yapılacak.

Toplam iç borç ödemelerinin 10,3 milyar lirası anapara, 3,1 milyar lirası faizden oluşacak.

Hazine'nin kasım ayında 1,7 milyar lira dış borç ödemesi yapacağı da hesaba katıldığında, toplam geri ödeme tutarı 15,1 milyar liraya ulaşacak.

İç borçlanma tutarı da kasım ayında 12,2 milyar lira olarak belirlendi. Bunun 9,9 milyar lirası piyasadan ihale yoluyla, 2,3 milyar lirası da kamuya satışlarla yapılacak. Kasım ayında 400 milyon lira da dış borç ödemesi öngörüldü.-ARALIK-Aralık ayı için 849 milyon lirası piyasaya, 205 milyon lirası kamuya olmak üzere, toplam 1 milyar 54 milyon lira iç borç ödemesinde bulunulacak. Toplam iç borç ödemelerinin 1 milyar lirasını faiz ödemeleri oluşturacak.

Aralık ayında 200 milyon lira dış borçlanma öngörülürken, 900 milyon lira da dış borç ödemesi yapılacak. Aralık ayında iç borçlanma ise öngörülmüyor.-EKİMDE 3 YIL VADELİ TAHVİL İHALESİ YAPILACAK-Öte yandan Hazine, ekimde 2, kasımda ise 5 tahvil ihalesi düzenleyecek.

Hazine, 11 Ekim'de yapılacak ihalede 21 ay vadeli TL cinsi kuponsuz devlet tahvilini ihraç edecek. Aynı gün 3 yıl vadeli, 3 ayda bir kupon ödemeli TL cinsi sabit kuponlu devlet tahvili satacak olan Hazine, kasım ayında da 3 yıl vadeli 3 ayda bir kupon ödemeli TL cinsi sabit kuponlu devlet tahvilinin yeniden ihraç ihalesini yapacak.

Söz konusu ay, 4 yıl vadeli 6 ayda bir kupon ödemeli TL cinsi biri TÜFE'ye endeksli olmak üzere 2 devlet tahvili, 20 ay vadeli TL cinsi Kuponsuz Devlet Tahvili ve 6 yıl vadeli 6 ayda bir kupon ödemeli TL cinsi değişken faizli devlet tahvilini yeniden ihraç edecek.

BU HABERE YORUM YAZ
 
01 Ekim 2011 Cumartesi, 00:14 Misafir devletin ödediği faizlerle türkiye kendi arabasını yapabilir. ekim ayında 3 milyar tl faiz ödeyeceğiz. kendi arabamızı üretmek için gereken para 5 milyar tl çok komik her ay nerdeyse 1 otomobil fabrikasını geçmişte paraları alıp çarçur eden siyasiler yüzünden bir avuç insana ödüyoruz. biz vergi verelim bazıları bedavadan geçinsin. bu devran böyle gitmemeli. hükümet ihalelerde dönen kayormaları görmeli ülke kaynaklarını faiz belasından kurtarmalıdır.