Advertisement

İrlanda Başbakanı Enda Kenny, Euro Bölgesine yayılan borç krizinin çözümüne yönelik uzun vadeli açılımlar arasında AB anlaşmalarında değişiklik yapılmasına karşı olduğunu söyledi.

İrlanda devlet kanalı RTE'nin haberine göre, Başbakan Kenny Varşova'da yaptığı açıklamada, Euro Bölgesi liderlerinin krize dair görüşmelerde bulunduğunu ve bu görüşmelerin Ekim ortasındaki hükümet başkanları zirvesine kadar yoğun biçimde devam edeceğini kaydetti.

Kenny, ''mali birliğin daha da derinleştirilmesi için AB anlaşmalarında değişiklik yapılmasını destekleyip desteklemediğine'' ilişkin bir soruya, ''Hayır, desteklemiyorum'' yanıtını vererek, ''Lizbon Anlaşması'nın, Avrupa'yı arzu edilen yere, en yükseğe taşıyacak potansiyeline odaklanması gerektiğini'' kaydetti. Kenny, bu konudaki görüşlerini diğer liderlere de aktardığını söyledi.

AB'nin anayasası olarak nitelenen Lizbon Anlaşması'nı 2008 yılında geri çeviren İrlanda halkı, AB'den bazı güvencelerin temin edilmesi üzerine, anlaşmayı bir sonraki yıl düzenlenen ikinci referandumda onaylamıştı. İrlanda Anayasası uyarınca, AB anlaşmalarındaki herhangi bir değişiklik için de halk onayı gerekiyor.