Advertisement

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, birliklerince bu yılın ilk dokuz ayında yüzde 43,8 artışla 5 milyar 119 milyon dolarlık ihracat yapıldığını bildirdi.

Çıkmaz yaptığı yazılı açıklamada, birliklerince Eylül 2011'de kayda alınan ihracat değerinin ise geçen yılın aynı ayına göre 46,8 artışla 605 milyon 197 bin dolar olduğunu belirtti.

Çıkmaz, şu bilgileri verdi:

''Bölgemiz ihracatında Orta Doğu ülkeleri yüzde 59,4 pay ile ilk sıradaki yerini korumakta, AB ülkeleri yüzde 19,4 pay ile ikinci ve Afrika ülkeleri yüzde 6,2 pay ile üçüncü sırada bulunmaktadır. Irak, İtalya, Suudi Arabistan, Almanya, Suriye, ABD, İngiltere, Rusya, İran ve Polonya, bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir. Ayrıca, halı, bitkisel yağlar, sentetik iplikler, kimyevi maddeler, buğday unu, dokuma kumaşlar, çimento ve toprak ürünleri, demir çelik mamulleri, örme kumaşlar, ağaç ve orman ürünleri ve pamuk ipliği bölgemizden en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler olmuştur.''

Bölgenin lokomotifi olan Gaziantep'in bu yıl Eylül ayındaki 423,9 milyon dolar ihracat ile geçen ay olduğu gibi Türkiye'nin en çok ihracat yapan 6. ili konumunda olduğunu vurgulayan Abdulkadir Çıkmaz, ''İlimizin Eylül ayı ihracatında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 48,6 artış meydana geldi. İlin 2011 yılının ilk dokuz aylık ihracatı ise 2010 yılının ilk dokuz ayına göre yüzde 42,4 artış göstererek toplam 3 milyar 579 milyon 200 bin dolar oldu'' ifadelerini kullandı.