Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, Avrupa borç krizinin yayılacağı ve ekonomik büyüme üzerinde baskı oluşturacağı endişeleri ile düştü. Ancak kontratlar erken saatlerdeki kayıpların bir kısmını geri aldı.

Alcoa Inc. Avrupa'daki işlemlerde yüzde 1.4 düştü. Intel Corp. ve Morgan Stanley ise New York'taki ilk işlemlerde değer kaybetti. Yahoo! Inc., Alibaba Group Holding Ltd.'n,n başkanının şirketi almakla ilgilendiklerini açıklamasının ardından yüzde 8.6 yükseldi.

Aralık vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.2 düşerek, New York saati ile 06:58'de 1,124.1 puana indi. Kontrat gün içinde yüzde 1.3 düşmüştü. ABD jisse senetlerinin gösterge endeksi seon çeyrekte yüzde 14 düştü ve 2008'in son çeyreğinden bu yana en kötü çeyrek dönem performansı gösterdi. Dow Jones endeks vadeli kontratı 20 puan ya da yüzde 0.2 gerieyerek 10,821 puana düştü.

Paris'te KBL Richelieu analisti Chicuong Dang, "Bu piyasada aşırı yükseliş bekleyen kimseyi bilmiyorum" dedi ve "Çin'de sert iniş endişeleri piyasa üzerinde baskı oluşturuyor. Avrupa borç krizini de unutamayız" yorumunda bulundu.

S&P 500 Endeksi, Avrupalı yetkililerin Yunanistan'a nasıl yardım edileceği konusunda anlaşmaya varamamaları ve Amerikan kanun yapıcıların borç limitini yükseltme konusundaki anlaşmazlıkları sonucu, Nisan ayında gördüğü bu yılın zirvesinden yüzde 18 düştü ve yılbaşından bu yanaki kaybı ise yüzde 10 oldu.