Advertisement

Euro Bölgesi Maliye Bakanları Yunanistan'ın temerrüte düşmesinden kaynaklanabilecek riskleri değerlendirmek üzere bir araya gelirken, hisse senedi ve emtia 10 ayın en düşük seviyesini kaydetti. ABD'de endeks vadelileri düştü; Alman hazine kağıtlarının sigorta primi rekor seviyeye tırmandı.

MSCI Tüm Dünya Endeksi, geçtiğimiz çeyrekte 2008'den bu yana en sert düşüşünü kaydetmesinin ardından, yeni ayın ilk işlem gününe de yüzde 1.1 düşüşle başladı. Stoxx Europe 600 Endeksi, Fransa'nın en büyük bankası BNP Paribas SA'nın yüzde 5.4 değer kaybetmesinin ardından yüzde 1.5 geriledi. Standard&Poor's Endeks vadelileri yüzde 1.3 düşmesinin ardından yüzde 0.2 daha değer kaybetti. S&P GSCI Endeksi yüzde 0.5; bakır da yüzde 2.6 düşüş kaydetti. 10 yıllık Alman tahvillerin getirisi 5 baz puan, 30 yıllık ABD hazine tahvillerinin getirisi 3 baz puan düştü. Almanya'nın CDS'leri ise 5 baz puan artışla 117'ye çıktı ve tüm zamanların en yüksek rakamına işaret etti.

Avrupa'daki yetkililer Yunanistan'nın 2012'ye ait bütçe hedeflerini kaçırmasının ardından bugün Lüksemburg'da bankaları borç krizinden korumanın ve kurtarma fonunun genişletmenin yollarını arayacak. Bugün ABD'den gelen fabrika üretim verilerinin ise Eylül'den son 2 ayın en düşük büyümesine işaret etmesi bekleniyor.

Euro Bölgesi'ndeki temel sorunun Yunanistan'daki temerrütün yayılmasını önlemek olduğunun altını çizen Londra'daki UBS AG'nin makro strateji müdürü Larry Hatheway, önümüzdeki aylarda da bu sıkıntıların devam edeceğini söyledi.

Almanya'nın en büyük 2. bankası Commerzbank AG'nin ve Fransız Societe Generale SA'nın yüzde 4'ün üzerinde değer kaybetmesinin ardından Stoxx 600 endeksinde yer alan 19 sektör grubunun hepsi geri adım attı. Dünyanın en büyük maden şirketleri BHP Billiton Ltd. ve Rio Tinto Group yüzde 2.4 düştü.