Advertisement

Altın Yunanistan'a yönelik kaygıların hakim olduğu piyasada gelen taleple yükseliyor.

Altın fiyatları geçtiğimiz 4 haftada yatırımcıların diğer piyasalardaki kayıplarını telafi etmek amacıyla satışa geçmesiyle düşüş kaydetmişti.

Aralık teslim altının ons fiyatı 39.40 dolar veya yüzde 2.4 artarak 1,661.70 dolar oldu. Vadeli kontratlar 30 Eylül'de yüzde 0.3, üçüncü çeyrekte yüzde 8, bu yıl ise yüzde 17 değer kazandı.

Londra'daki UBS analisti Edel Tully, gelecek günlerde fiziki talebin iyi olmasını beklediklerini belirtti.

Yatırımcıların hisse senedi ve emtiadan kaçıp değerli metale sığınması ve merkez bankalarının rezervlerini genişletmek amacıyla metal almasıyla altın fiyatları 11 yıldır yükseliyor. Tayland, Bolivya ve Tacikistan Ağustos'ta altın varlıklarını artırmıştı.

Avrupa Maliye Bakanları Yunanistan'ın temerrüte düşmesi durumunda bankaları nasıl koruyacaklarına dair bugün çeşitli görüşmelerde bulunacak.

BU HABERE YORUM YAZ
 
03 Ekim 2011 Pazartesi, 18:32 Misafir 2 hafta sonrta tekrar düşer.yükseltip satıyorlar altınla borç ödeyecekler,sonra gene düşer.gene çıkar acayip bir döngü
03 Ekim 2011 Pazartesi, 17:46 Misafir geçen hafta daha kötüydü avrupa heleki perşembe ve cuma ama altın düşüktü.bence altın babaları isterse altın yükseliyor istemezse düşüyor.
03 Ekim 2011 Pazartesi, 16:27 Misafir yunanistanden gelen kötü haberler altının yükselmasine sebep oluyormuş ben iki aydan beri bu haberleri okuyorum fakat yunanıstandan hiç iyi haber gelmediği halde altın çok düştü şimdi çıktı ben bir şey anlamadım bu nasıl iş yoksa birileri kasalarını mi dolduruyor