Advertisement

Almanya devlet tahvilleri, Euro Bölgesi maliye bakanlarının, Yunanistan'ın temerrüt riskinin arttığı bir ortamda, bölge kurtarma fonunun artırılmasını görüşmek üzere biraraya gelmelerinden önce, güvenli liman alımları ile yükselişini üçüncü güne de taşıdı.

Yunanistan'ın 10 yıl vadeli tahvilleri, hükümetin yardım dilimlerini alabilmek için, uluslararası kreditörler tarafından desteklenen yeni harcama kısıntılarına gideceğini taahhüt etmesinin ardından, değer kaybetti. İki yıl vadeli Alman tahvilinin faizi, Avrupa öaliye bakanlarının bugün Lüksemburg'daki toplantısı öncesi Stoxx Europe 600 Endeksi'ndeki yüzde 1.5'lik düşüşün etkisi ile son bir haftanın en düşük seviyesine indi. 10 yıl vadeli İtalyan ve İspanyol tahvilleri, Avrupa Merkez Bankası'nın bu ülkelerin kağıtlarını satın aldğının konuşulması ile, önceki kayıplarını tersine çevirdi.

WestLB AG'nin Londra ofisinden sabit getirili menkul kıymetler stratejisti John Davies, "Alman tahvillerine güçlü güvenli liman alımları geliyor" dedi ve "Avrupa krizine çözüm konusunda resmi olarak bir ilerleme kaydedilmediği sürece, piyasa daha belirsiz ve sinirli oluyor. Bu sinirlilik hali sürdükçe, Alman tahvillerinin faizlerinde düşme ve daha da düşük seviyeleri test etme potansiyeli olur" yorumunda bulundu.

10 yıl vadeli Alman tahvillerinin faizi altı baz puan düşerek, Londra saati ile 13:25'te yüzde 1.82 seviyesine indi. Bu kağıdın faizi, 23 Eylül'de yüzde 1.636'ya kadar düşerek rekor seviyeye inmişti. Eylül 2021'de vadesi dolacak yüzde 2.25 faizli tahvilin fiyatı 0.585 ya da 1,000 euro nominal vadeli beher kağıt için 5.85 euro yükselerek 103.835'e çıktı. İki yıl vadeli tahvilin faizi de yedi baz puan inerek yüzde 0.49'a geriledi.