Advertisement

Avrupalı yetkililerib bölgenin borç krizini çözmede başarılı olamayacağından doğan endişelerle Japon hisse senetleri değer kaybetti, Nikkei 225 bir hafta içindeki en düşük seviyesine geriledi.

Piyasa değeri ile Japonya'nın en büyük bankası olan Mitsubishi UFJ Financial Group Inc hisseleri, New York'ta düşüş gösterdikten sonra yüzde  3.8 değer kaybetti. Japonya'nın en büyük ticaret şirketi Mitsubishi Corp., emtia fiyatlarındaki düşüşle yüzde 6.7 sert kayıp verdi. Kawasaki Kisen Kaisha Ltd. hisselerei ise yüzde 5.2 sert düştü.

Nikkei 225 hisseleri yüzde 1.8 kayıpla Tokyo'da 12.34'te 26 eylülden beri en kötü kapanış olan 8,391.50 seviyesine geriledi. Endeks geçtiğimiz çeyrekte yüzde 11 değer kaybıyla 2010 haziranından beri en kötü performansını sergilemiş oldu. Topix ise yüzde 2.2 kayıpla 731.14 seviyeisnde seyrediyordu.

"Eğer Yunanistan'a dair bir çözüme ulaşamazsak tepetaklak bir temerrüde şahit olabiliriz." diyen Tokyo merkezli Resona Bank Ltd. baş ekonomiati Koichi Kurose, "Politikacılar darmadağın olmuşdurumdalar. Hisse senetleri Avrupa'daki krizin nereye sıçrayacağına ve ABD'nin ekonomisin kötüleşmesine göre fiyatlanıyor." yorumudna bulundu.