Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki maliye bakanları zirvesinde borç krizinin çözümüne ilişkin anlaşmazlıkların yaşanması, Asya'daki banka ve ihracatçıların görünümünü kararttı. Asya Borsaları değer kaybederek, MSCI Asya Pasifik Endeksi'ni 2 yılın en düşük seviyesine geriletti.

Avrupa'yı en büyük pazarı sayan giyim şirketi Esprit Holdings Ltd. yüzde 4.8 düştü. Satışlarının beşte birini Avrupa'da gerçekleştiren Samsung Electronics Co. yüzde 2.9 değer kaybetti. Japonya'nın en büyük bankası Mitsubishi UFJ Financial Group Inc. yüzde 4.7 geriledi. Japonya'nın en büyük emtia işlemcisi Mitsubishi Corp. ise petrol ve metal fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle yüzde 6.7 düşüş kaydetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 2.4 düşüşle 107.53 puana geriledi ve 3 yıldan bu yana kaydettiği en büyük çeyrek dönem kaybını da genişletti. Dünya genelinde piyasalardaki düşüş trendinin etkisiyle MSCI Asya Pasifik Endeksi Temmuz 2009'dan bu yana en düşük kapanışına yöneldi. Asya borsalarının bugünkü kayıplarında Goldman Sachs Group Inc.'in Japonya hariç Asya'daki kazanç büyüme tahminini aşağı çekmesi de etkili oldu.

Piyasalarda hâlâ korkunun hakim olduğunu belirten AMP Capital Investors Ltd.'ın yatırım stratejileri müdürü Shane Oliver, Avrupa'nın resesyona sürüklenmesi ve kredi piyasalarındaki kötüleşmenin Asya'nın ihracat taleplerini, dolayısıyla büyümesini etkileyeceğini söyledi. Oliver, Avrupa'nın kendisiyle beraber ABD'yi de krize sürükleyeceğine ilişkin endişelerin de bulunduğunu aktardı.