Advertisement

Avrupa'daki borç krizinin daha da kötüleşerek küresel büyümeyi yavaşlatacağı ve ham maddeye olan talebi azaltacağı endişesi ile endüstriyel metallerin düşüşünün başını çeken bakır, kaybını Londra'da üst üste beşinci güne taşıdı.

Londra Metal Borsası'nda işlem görmekte olan 3 ay vadeli bakırın metrik tonu yüzde 4 kadar gerileyerek 6,712 dolara düşerken Singapur'da 8.35'te ise 6,766.50 dolardan işlem gördü. Dünyanın en büyük vadeli işlemler borsası CME'nin marjları artırması sebebiyle New York Comex'inde işlem göre bakırın paundu yüzde 3.6 kadar düşüşle 3.06 dolara geriledi.

Avrupalı finans liderleri, Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'ın Yunanistan'ın ikinci yardım paketine karşı çıkması ile tahvil sahiplerinin daha fazla kayba uğrayabileceklerini çıtlattılar.

ABD imalat endeksinin eylül ayında ivme kazandığını gösteren raporla beraber hizmet sektörünün geçtiğimiz ay hızlı büyüme göstermesi dün nikel, çinko, alüminyum ve kalayın yükselişine öncülük etmişti. Çin piyasaları bu hafta ulusal bayram nedeniyle işlem yapmıyor.

Nikelin tonu, dün yüzde 8.1 tırmandıktan sonra Londra'da yüzde 2.8 kadar kayıpla 18,500 dolara geriledi. Çinkonun tonu, dünkü yüzde 1.8'lik kazancın ardından yüzde 1.4 kadar gerileyerek 1,867 dolara düştü. Alüminyumun tonu yüzde 1.1 kadar değer kaybederek 2,178 dolara düşerken kalayın tonu dünkü yüzde 0.7 artışla 20.500 dolara ulaştıktan sonra henüz işlem görmedi.