Advertisement

Gelişmekte olan piyasalardaki hisse senetleri, 2008'den bu yana en kötü çeyrek performanslarını kaydetmelerinin ardından, dün de kayıplarını genişletmeye devam ediyor. Gelişen piyasalardaki kayıplarda Avrupalı liderlerin Yunanistan'dan kaynaklanabilecek riskleri değerlendirmeye hazırlanması ve küresel ekonomideki yavaşlamaya yönelik endişeler etkili oldu.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 3.2 düşüşle 852.24 puana geriledi. Endeks 30 Eylül'de sonlanan 3 aylık dönemde yüzde 23 değer kaybetti. Hang Seng Çin Şirket Endeksi yüzde 5.7; Brezilya'nın Bovespa Endeksi yüzde 2.9 ve Arjantin'deki Merval Endeksi yüzde 7 düştü. Hindistan, Rusya ve Doğu Avrupa'daki Borsalar da düşüş trendini takip etti.

Avrupalı Maliye Bakanları dünkü toplantılarında bölgedeki borç krizinden bankaları korumanın  yollarını ve kurtarma fonunun genişletilmesini değerlendirmeye başladı. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble fonun miktarının artırılmasına karşı çıktı.

BNP Paribas SA'nın analistleri, 2008/2009 dönemindeki düşüklerden uzak olunmasına rağmen, yatırımcı güveninin o zamanki kadar kırılgan olduğuna dikkat çekti.

Yunanistan Hükümeti önceki gün 2012'de bütçe açığını yüzde 6.8'e çekmek için 6.6 milyar euroluk kemer sıkma politikasını onayladı. Yunanistan, AB, IMF ve Avrupa Merkez Bankası tarafından konulan önceki hedefleri tutturamadı.