Advertisement

Avrupa hisse senetleri, politika yapıcıların bölgedeki borç krizine çözüm getirebileceğine yönelik iyimserliğin iyice azalması ile birlikte, düşüşünü üçüncü güne de taşıdı. Asya hisse senetleri düşerken, ABD endeks vadelileri fazla hareket etmedi.

Belçika'nın varlıklar bakımından en büyük bankası Dexia SA, Kurul'un bankaya "yapısal sorunlarını" çözme çağrısında bulunmasının ardından yüzde 32 düştü. Air France-KLM Group ve International Consolidated Airlines Group, havacılık endüstrisinin meslek kuruluşu IATA'nın başkanının kar tahminlerinin sürdürülemez olabileceğini kaydetmesinin ardından yüzde 3'ün üzerinde değer kayıpları yaşadı.

Gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 1.7 düşerek, Londra saati ile 08:26'da 219.94 puana düştü. Endeks, Avrupa ve ABD verilerinin tahminlerin altında çıkmasının küresel ekonomide yavaşlama endişelerini artırması ile birlikte, 17 Şubat'ta gördüğü bu yılın zirvesinden yüzde 17 düştü. Bu düşüşler sonucu, endeksin değerlemesi, tahmin edilen karların 9.2 katına geriledi. Bu, Mart 2009'dan bu yana en ucuz değerlemeyi işaret ediyor.

Melbourne'de IG Markets'in analisti Cameron Peacock, "Avrupa'ya ilişkin bu endişeler, açık bir şekilde, yakın bir zamanda ortadan kalkmayacak" dedi ve "Piyasalarda bu korku devam ettiği sürece, aşağı yönlü baskı muhtemelen sürecek. Fikir birliğine varılamaması piyasaya gerçekten yardımcı olmuyor" yorumunda bulundu.

MSCI Asya Pasifik Endeksi bugün yüzde 1.8 düşerken, Aralık vadeli Standard & Poor's 500 endeks kontratı, endeksin dün son bir yılın en düşük seviyesine inmesinin ardından, hafifçe yükseldi.